Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Rozdíl mezi údržbou komunikací v letošní a loňské zimní sezoně je zatím 209 milionů
13.03.2014

Jaký je hlavní rozdíl mezi letošní a loňskou zimou? Odpověď je 209 milionů korun. Aspoň z pohledu jihočeských silničářů. Dosavadní náklady na údržbu komunikací na jihu Čech totiž zatím v letošní zimní sezoně dosáhly 120 milionů korun, zatímco v loňské zimní sezoně se vyšplhaly až na 329 milionů. Důvodem je letošní mírná zima. Díky ní se navíc na silnicích tvoří i méně výtluků.

„Od počátku zimy do konce února činila spotřeba posypové soli na silnicích I., II. a III. tříd v kraji celkem 10 tisíc tun a 19,3 tisíce tun inertních posypových materiálů s celkovými náklady 120 milionů korun. V halách zatím zůstává uskladněno 23 tisíc tun soli a na skládkách téměř 35 tisíc tun inertních drtí. Naopak loňský rok patřil z tohoto pohledu k těm nejnáročnějším, když bylo spotřebováno 34,3 tisíce tun soli a 70 tisíc tun inertu s celkovými náklady 329 milionů korun," upřesnil krajský radní pro dopravu Antonín Krák.

Oba tyto uvedené údaje se přitom podle ředitele Správy a údržby silnic Jana Štíchy vymykají průměru. „Průměrné náklady na zimní údržbu komunikací za posledních 10 let činí 263 milionů korun při spotřebě 24,5 tisíce tun soli a 58 tisíc tun inertu," vyčíslil Štícha s tím, že letošní „zima" ale ještě neskončila.

Panující klimatické podmínky i intenzivní modernizace napomáhají k tomu, že se na silnicích tvoří i méně výtluků. „V krátkých časových intervalech se nestřídají teploty pod nulou s oblevami a nezamrzá voda, která se dostává porušenou svrchní vrstvou do vozovky. Což je první krok vedoucí ke vzniku výtluku. Velmi významná je i intenzivní modernizace silnic. Jenom za poslední dva roky byly vyměněny povrchy 330 kilometrů krajských komunikací, a to těch, které vzhledem k narušenému povrchu byly předurčeny k tomu, že se tam výtluky dříve, nebo později, vytvoří," uvedl Štícha.

Silničáři se díky počasí mohou zároveň věnovat běžné údržbě podél komunikací. „Například prořezávání stromů, odstraňování náletové zeleně, hloubení a čištění příkopů, opravám svodidel či dopravních značek. Silničáři na to vynaložili zatím 110 milionů korun," uzavřel Krák.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku