Jihočeský kraj - oficiální server server provozovaný krajským úřadem

Textov� verze str�nek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Foto: Observatoř Kleť. (204.44 KB)
Světový den asteroidů na observatoři Kleť
29.06.2015

První vyhlášený Světový den asteroidů připadá na 30. června 2015, na den výročí Tunguzské katastrofy, největšího dopadu asteroidu na Zemi v nedávné historii lidstva. Cílem tohoto dne je seznámit širokou veřejnost s asteroidy, upozornit na nebezpečí, které nám z jejich strany hrozí, vysvětlit, co můžeme udělat pro ochranu naší planety, naší společnosti, rodin a budoucích generací a zároveň podpořit vědecké projekty zaměřené na jejich výzkum a na technologie "řešení" případného problému.

Ke Světovému dni asteroidů (Asteroid Day) a související deklaraci se přihlásila řada astronautů v čele s Rusty Schweickartem z Apolla 9, vědců, laureátů Nobelových cen, techniků i umělců. Jednou z tváří Asteroid Day je též Brian May, jeden ze zakladatelů skupiny Queen a zároveň astrofyzik.

Do oslav se můžete zapojit i Vy. Jak? Observatoř Kleť, jejíž výzkum je zaměřen právě na blízkozemní planetky, bude Světový den asteroidů (SDA) slavit 1. července 2015 otevřením nové letní expozice s názvem ASTROLÉTO NA KLETI - RANDE S KOMETOU. Je připraveno šest komentovaných prohlídek (od 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 a 15.30 hodin). Tento slavnostní den má i speciální vstupné - v rámci oslavy SDA je jednotné vstupné 10,- Kč na osobu.

A proč mise Rosetta ke dni asteroidů? Přistání modulu Philae přímo na jádru komety slouží i jako technologický test k případnému přiblížení či přistání sondy na blízkozemní planetce.

V rámci prohlídky se seznámíte s výzkumným programem Observatoře Kleť zaměřeným na blízkozemní planetky, uvidíte planetky zblízka z kosmických sond a v případě jasného počasí se podíváte v projekci na povrch naší nejbližší hvězdy Slunce.

Observatoř Kleť, pobočka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, se v oblasti astronomie a příbuzných přírodních věd věnuje prezentaci poznatků pro širokou veřejnost a vlastnímu výzkumnému programu. Zřizovatelem je Jihočeský kraj.

Přijďte podpořit tento výzkum.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku