Jihočeský kraj - oficiální server server provozovaný krajským úřadem

Textov� verze str�nek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Hejtmanka Ivana Stráská a ředitel Jihočeské komorní filharmonie Otakar Svoboda na tiskové konferenci informují o Fóru partnerských regionů (186.03 KB)
Fórum partnerských regionů Jihočeského kraje 2018
10.05.2018

Druhý ročník Fóra partnerských regionů Jihočeského kraje se uskuteční ve dnech 23.-25. května 2018 v Hluboké nad Vltavou. Naváže tak na velmi úspěšné první setkání v Českém Krumlově v roce 2016. Tehdy se této významné akce zúčastnilo na 300 zástupců partnerských regionů od nejbližších sousedů z Horního a Dolního Rakouska, města Vídně, Dolního Bavorska, všech sedm členských regionů Evropského regionu Dunaj – Vltava, partneři ze Slovenska, Švýcarska, z čínské provincie Heilongjiang, Henan a města Tianjin a z Jekatěrinburgu v Ruské federaci.

Jihočeský kraj se intenzivně snaží rozšířit spolupráci s dalšími regiony a zeměmi. Čínská oblast Donghai má zájem o spolupráci v oblasti sklářského průmyslu a odborného středoškolského i vysokoškolského vzdělávání.  S Taiwanem připravujeme spolupráci především v oblasti smart city. S velvyslanectvím Kanady jednáme o zjednodušení podmínek vzájemné obchodní spolupráce. S Azerbajdžánem hledáme společná témata v oblasti cestovního ruch a investičních příležitostí. Jihočeský kraj chce také více spolupracovat s Kazachstánem, kde se ve spolupráci s agenturou CzechTourism prezentoval na výstavě EXPO 2017.  Účast na letošní konferenci potvrdil velvyslanec Vietnamu v České republice. Kraj dále zahájil přípravu projektu, jehož cílem je kontaktovat jihočeské rodáky žijící v  USA. Počet delegací v letošním roce vzroste z 10 na 14.

Mezi pozvanými nechybí ani nejvyšší představitelé České republiky – kromě prezidenta republiky Miloše Zemana, který se konference v roce 2016 osobně účastnil a i letos udělil svou záštitu, je pozván premiér v demisi Andrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček.

V rámci třídenního programu se uskuteční opět řada odborných seminářů s tématy:
• Vývoj a nejdůležitější vlivy na mezinárodní obchod od roku 2013
• Budoucí trendy cestovního ruchu
• Význam regionální letecké dopravy + exkurze na letiště Planá u Českých Budějovic
• Význam lázeňství pro návštěvníky z průmyslových oblastí + návštěva léčebny Hrudkov
• Projekty mezinárodní spolupráce a meziregionálního rozvoje + exkurze Vyšší Brod – Závišův kříž

Cílem těchto seminářů je navázat přímé osobní kontakty a posadit k jednomu stolu zástupce z jednotlivých regionů, kteří tak mají možnost představit své instituce a záměry. Důraz je kladen na přímá setkání účastníků a výměnu kontaktů. „Jihočeské fórum můžeme považovat za jakýsi veletrh příležitostí, místo setkání pro regiony z celého světa, kde si mohou vyměňovat kontakty v nejrůznějších oblastech, od cestovního ruchu, přes dopravu, pracovní trh, zdravotnictví, studium či smart technologie. V dnešní době celosvětového politického napětí je nanejvýš důležité, když se přímo a osobně mohou potkat lidé, jejichž cílem je naopak vzájemná spolupráce,“ uvedla k významu konference hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Evropský region Dunaj – Vltava, který je významnou středoevropskou platformou přeshraniční spolupráce, představila v roce 2016 ředitelka kanceláře paní Romana Sadravetz a nové projekty v rámci této spolupráce bude prezentovat i v roce letošním ve spolupráci s předsedajícím regionem pro letošní rok, regionem Vysočina.

Odborné semináře a exkurze proběhnou v prvních dvou dnech fóra, 3. den je zaměřen na propagaci turistiky v Jihočeském kraji. Kulturní program je v letošním roce naplánován na 3. den konference. Účastníci mají možnost navštívit Červenou Lhotu, Vyšší Brod nebo Holašovice. V nabídce je i návštěva informačního centra JE Temelín nebo zámku Hluboká.

Hlavními partnery letošního ročníku bude nejen New Silk Road Institute Prague, ale i Jaderná elektrárna Temelín. Významnou měrou se na programu konference podílí také Regionální rozvojová agentura jižních Čech a Jihočeská centrála cestovního ruchu. Čestným hostem je pojišťovna Kooperativa.

Účast potvrdili i někteří ambasadoři partnerských zemí:
velvyslanec Rakouska v ČR - J.E. Alexander Grubmayr
velvyslankyně ČR ve Vídni – J.E.  Ivana Červenková
velvyslanec Slovenska v ČR – J.E.  Peter Weiss
velvyslanec Azerbájdžánu v ČR – J.E. Farid Shafiyev 
velvyslanec Německa v ČR – J.E. Christoph Israng
velvyslanec Ruské federace v ČR – J.E. Alexander Vladmirovich Zmeyevskiy
velvyslanec Kazachstánu v ČR – J.E. Serzhan Abdykarimov
Přislíbena je i účast ambasadorů, konzulů a zástupců ekonomické a obchodní sekce Velvyslanectví USA, Kanady a Ruska.

 

Akreditace novinářů na účast na Fóru partnerských regionu 2018 je možná do 18. května do 12:00 na e-mail brozkova@kraj-jihocesky.cz

 


Připomenutí Fóra partnerských regionů 2016

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola spolu se zemských hejtmanem Horního Rakouska Josefem Pühringerem během konference v roce 2016 podepsal dokument pro další strategický rozvoj partnerských vztahů právě s Horním Rakouskem. Dále byla podepsána Českokrumlovská deklarace, která upevňuje vztahy českých příhraničních regionů Jihočeského kraje, Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje se spolkovými zeměmi Horním a Dolním Rakouskem a městem Vídeň pod záštitou a vzájemnou kooperací Velvyslanectví České republiky v Rakousku a Velvyslanectvím Rakouské republiky v Čechách. Některé významné strategické dokumenty např. Strategie spolupráce s Horním Rakouskem nebo Dolním Rakouskem, Jihomoravským krajem a Krajem Vysočina byly podepsány už před konferencí v roce 2016.

Semináře na Fóru partnerských regionů 2016:
• Investiční příležitosti a regionální rozvoj
• Cestovní ruch a kultura
• Prezentace Evropského regionu Dunaj-Vltava
• Doprava a dopravní infrastruktura
• Zdravotnictví a sociální služby
• Zemědělství a životní prostředí
• Věda a výzkum

 

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku