Jihočeský kraj - oficiální server provozovaný Krajským úřadem

Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Fotografie z představení (73.09 KB)
Papír je mrtev. Ať žije papír! Autorské experimentální představení česko-německých studentů
31.05.2018

Dnešní mladá generace se umí kreativně vyjádřit. Ukázali to studenti Střední pedagogické školy v Prachaticích zřizované Jihočeským krajem. V rámci dvojjazyčného divadelního představení „Papír a Štift", představilo celkem 17 mladých lidí z Čech a Bavorska 40 minutovou hru plnou zvratů, emocí a pompézního závěru, ve kterém papír a tužka rozhodně nestály ve stínu moderní techniky v našem globalizovaném světě. Představení bylo možné shlédnout 28. a 29. května v Prachaticích a na Hluboké.

V tělocvičně studenty SPgŠ a mladé aktéry přivítala a představení zahájila zástupkyně ředitele Ing. Jana Kotrchová spolu s Mgr. Soňou Kabelovou, učitelkou němčiny. Mezi učinkujícími bylo 5 děvčat z 1. a 2. ročníku SPgŠ.

Už jste se někdy zkusili zamotat do papíru a udělat ze sebe kuklu? Už jste se někdy zahrabali do hromady papírových chuchvalců nebo s papírem tancovali? Pomocí papíru se dají vyluzovat kapky deště a můžete se jím prodrat jako rostlina skrz beton. Díky papíru můžete vyjádřit spoustu emocí, což amatérská divadelní skupina originálním způsobem předvedla.

Chuť a nadšení pro tvorbu ocenili studenti SPgŠ živým potleskem, na konci představení mezi nimi a mladými „herci“ došlo k diskusi. Představení, ve kterém byl důraz kladen na vizuální složku a vyjádření se převážně beze slov, mladí lidé předvedli také 28.5. na MÚ Hluboká nad Vltavou. Druhý týden svého pobytu ve své tvořivé práci pokračují v Hohenau v Bavorském lese, kde je čekají další 3 představení. Projekt končí 4.6.

Mgr. Soňa Kabelová se po představení vyjádřila takto: „Není to poprvé, kdy se studenti SPgŠ takovéhoto projektu spolku Čojč zúčastnili. Během několikadenního pobytu s bavorskými studenty zcela odhodí jazykové zábrany, navíc navštíví zajímavá místa v Bavorsku.“

Účastníci divadelního projektu se poprvé setkali 22.5., kdy jejich pobyt začal na Hluboké nad Vltavou. Navštívili pobočku Faber Castell i továrnu Koh-I-Noor v Českých Budějovicích. K dispozici měli velké role papíru, které jim posloužily při tvorbě představení. V rámci studia tohoto materiálu namáčeli, muchlali, trhali a prosvěcovali papír různé kvality. Vlastnosti a možnosti použití papíru rozvíjeli také během jednodenního workshopu se scénografkou Kristýnou Täubelovou. Projekt Papír a Štift vede režisérka Linda Straub spolu s Valentinou Eimer z Norimberku.

L. Straub k tomu dodává: „Papír je skvělý materiál nejen pro divadelní tvorbu scén, skrývá v sobě také širokou škálu možností.”

Čojč divadelní síť Čechy-Bavorsko, která tento projekt organizuje, má dlouholeté zkušenosti s interkulturní divadelní prací. Projekt podporuje Evropská unie, Cíl EÚS, Česko-německý fond budoucnosti a Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem. Více informací na www.cojc.eu

Čojč děkuje za pozvání do SPgŠ. Pobyt v příjemných a malebných Prachaticích jistě ocenili také bavorští studenti, kteří metropoli Šumavského podhůří navštívili poprvé.

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku