Jihočeský kraj - oficiální server server provozovaný krajským úřadem

Textov� verze str�nek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

obrázkový předěl
Pištínská knihovna (120.86 KB)
Pištínská knihovna je v novém a bez bariér
20.09.2018

Obecní knihovna v Pištíně na Českobudějovicku nabízí nově své služby v čerstvě zrekonstruovaných, bezbariérových prostorách v přízemí obecního úřadu. Stavební úpravy vyšly na přibližně 700 tisíc korun a z větší části byly financovány z Programu obnovy venkova Jihočeského kraje.

„Nové zázemí knihovny vzniklo v dosud nevyužívaných prostorách objektu obecního úřadu, takže bylo nutné celý prostor odvlhčit, udělat nové podlahy, omítky, elektroinstalace a podobně,“ uvedl starosta Pištína Jaroslav Havel. Obec knihovnu také vybavila novými regály, místy k sezení, počítačovou technikou a dokoupila také nové knihy a stolní hry.

V prvním patře úřadu, kde knihovna uvolnila své dosavadní prostory, již vzniká nové rovněž bezbariérové multifunkční společensko-vzdělávací centrum.  „Na příští rok plánujeme také rekonstrukci naší druhé knihovny v Češňovicích,“ poznamenal starosta.

Obě pištínské knihovny, které slouží zhruba 650 obyvatelům Pištína a jeho místních částí, Češňovic, Pašic a Zalužic, disponují přibližně třemi tisíci knižnímu svazky. „Vedle toho nabízíme samozřejmě také internet, možnost textového editoru a dalších volně šiřitelných programů, hry či zvukové knihy,“ konstatovala pištínská knihovnice Jiřina Čapková.

Knihovny na autobusových zastávkách

Obecní knihovna Pištín, která je umístěna v budově obecního úřadu a Obecní knihovna Češnovice ve společné budově obce a hasičského muzea půjčuje knihy pro dospělé i mládež z vlastního fondu i z výměnného fondu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích.

Zcela unikátní jsou pak veřejné knihovničky na autobusových zastávkách v Pištíně, Češňovicích a Pašicích. „V Češnovicích máme takzvanou knihoskříň a na autobusových zastávkách ve všech místních částech police s knihami volně přístupnými každému. O tyto v uvozovkách free knihovny se starají sami občané, kteří sem odkládají nepotřebné knihy. Kdokoli si zde může vybrat, co ho zajímá, vybraný titul si pak může třeba odnést domů a přinést zase nějaký jiný. Funguje to velice dobře a mnozí si výběrem a četbou krátí čas při čekání na autobus,“ dodal Havel.

V obci je samozřejmostí také internet, bezplatná wifi síť je dostupná v objektu úřadu, knihovny, ve zdravotním středisku, na fotbalovém stadiónu a ve všech obecních hospodách.
_______________________________________________________________________________
Pištín s více než 660 stálými obyvateli leží zhruba v polovině hlavní silniční trasy z Českých Budějovic do Vodňan. Obec patří mezi devět historických vsí oblasti takzvaných Zbudovských Blat a společně se svými místními částmi, Češnovicemi, Pašicemi a Zalužicemi, je držitelem titulu Vesnice Jihočeského kraje roku 2017.

KONTAKT:
Obec Pištín
Jaroslav Havel, starosta  
e-mail: pistin@pistin.cz
tel.: +420 724 188 855
www.pistin.cz

Creative Commons       Copyright (C) 2017 Jihočeský kraj        Mapa webu        Prohlášení o přístupnosti stránek               Kontaktujte webmastera        Úvodní stránka       
Zákazky na profilu zadavatele Jihočeský kraj
neveřejný portál kraje
youtube kanál
profil kraje na facebooku