Textová verze stránek

Navigace - nejvy‘‘í úroveň - výběr sekce

obrázkový předěl

účastníci logické olympiády (127.64 KB)
Vítězi krajského kola Logické olympiády v Jihočeském kraji se stali Matěj Kmínek, Jakub Švojgr a Jonáš Havelka
12.11.2018

Dne 2. 11. 2018 se v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje v ulici Boženy Němcové v Českých Budějovicích uskutečnilo krajské kolo již 11. ročníku Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Ve třech kategoriích se utkalo 120 regionálně nejúspěšnějších soutěžících, kteří v nominačním kole obstáli v konkurenci 3001 dětí z celého Jihočeského kraje.

V kategorii A (3. – 5. třída základních škol) zvítězil Matěj Kmínek ze ZŠ Máj II, České Budějovice, na druhém místě Vojtěch Dřevikovský, ZŠ a MŠ Kubatova 1, České Budějovice a třetí místo obsadila Ilona Parkosová, ZŠ Pohůrecká 16, Suché Vrbné, České Budějovice.

První místo mezi žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií (v kategorii B) si vybojoval Jakub Švojgr z Gymnázia Česká, České Budějovice, druhé místo obsadil Vojtěch Zadražil ze ZŠ Gabrielovo náměstí 16, Chýnov a na třetím místě se umístil Jan Stejskal z Gymnázia Jírovcova 8, České Budějovice.

A v neposlední řadě Jonáš Havelka z Gymnázia Jírovcova 8, České Budějovice zvítězil v kategorii C. Druhé místo v této kategorii obsadil Jan Rybín z Gymnázia Pierra de Coubertina, Tábor, třetí Matouš Vondrášek a čtvrtý Votěch Rozhoň, oba opět z Gymnázia Jírovcova 8, České Budějovice.

Všichni krajští semifinalisté se potkají na celorepublikovém finále soutěže konaném v pondělí 26. 11. 2018 již tradičně v Míčovně Pražského hradu. Soutěž je podpořena Nadací The Kellner Family Foundation, školou Open Gate, MŠMT a dalšími partnery.

Partnery Jihočeského krajského kola jsou následující: Jihočeský kraj, Alšova Jihočeská galerie, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Bosch spol. s r.o., Doppler, Kuboušek, Teplárna České Budějovice, a. s., Lipno servis s.r.o., Jihočeské muzeum, Velimpex, Madeta, Včelařství Plávkovi, Motosport Chýnov, Besip, Good Agency, Skupina ČEZ, Jihočeská plavební, Albatros Média, Knihy Dobrovský a Activáček.cz. Všem partnerům velice děkujeme.

Soutěž Logická olympiáda je založena na logických úlohách, nerozhodují zde naučené znalosti, ale přirozené rozumové schopnosti. Olympiáda si klade za cíl jak odhalovat skryté talenty a pěstovat v žácích samostatné a kreativní myšlení, tak upozorňovat veřejnost na to, že tento typ myšlení je prospěšný celé společnosti a měla by mu být věnována náležitá pozornost.

Mensa je mezinárodní nevládní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, která sdružuje lidi s IQ mezi horními dvěma procenty populace. Česká pobočka Mensy existuje od roku 1991 a nyní má již téměř 5 700 členů. Zabývá se mimo jiné vzděláváním dětí, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, organizuje Logickou olympiádu, zřizuje Kluby nadaných dětí, provádí testování IQ veřejnosti, pořádá letní tábory a jiné akce pro děti a jako jediná Mensa na světě zřizuje vlastní Mensa gymnázium – osmileté gymnázium pro nadané studenty.