Text na řeč

Informace KHS k 17. 3. 2020, 22.00. Jihočeský kraj má dnes pět nových případů onemocnění koronavirem

V Jihočeském kraji zaznamenali v úterý hygienici celkem pět nových pozitivních případů nákazy koronavirem COVID – 19. Počet nemocných s touto diagnózou tak dosáhl v regionu celkem šestnácti.

„K prvním dvěma případům, diagnostikovaným laboratoří Nemocnice České Budějovice v průběhu úterního dopoledne, přibyly do večera další dva pozitivní případy a kolem dvaadvacáté hodiny pak poslední pátý. Celkem jsme do laboratoře odeslali 102  vzorků, odebraných v kraji v posledních hodinách kvůli podezřením na možné onemocnění,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS JčK) doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD.

Část vzorků, přibližně jednu čtvrtinu, laboratoře ještě zpracovávají a výsledky těchto testů budou mít hygienici k dispozici někdy v průběhu středečního dopoledne. Celkem už bylo od začátku února odesláno v rámci jižních Čech na vyšetření 377 suspektních vzorků.

U dnes potvrzených případů se ve třech jedná o importovaná onemocnění ze zemí s vysokým rizikem šíření této nákazy. Jeden muž pak onemocněl při výkonu povolání v hlavním městě zřejmě v důsledku kontaktu s pozitivní osobou při své práci. V jednom případě jde o kontakt s pozitivní osobou v rámci regionu.  Osobám, které se s těmito pěti pacienty dostaly do kontaktu, byla nařízena povinná domácí karanténa,“ konstatovala epidemioložka KHS JčK MUDr. Jitka Luňáčková.

Pětici nemocných tvoří tři ženy a dva muži. „Jedná se o dvě ženy z Českobudějovicka, které pracovaly v sousedním Rakousku, třetí měla kontakt s pozitivní osobou v rámci našeho kraje. Mezi muži je jedním z případů profesionální hasič, trvale pracující v Praze. Druhým vědecký pracovník z Českobudějovicka, který onemocněl po návratu z konference ve Španělsku,“ doplnila MUDr. Luňáčková. Hygienici okamžitě zahájili potřebná protiepidemická opatření a pokračují ve vyhledávání kontaktů nemocných osob.
V souvislosti s preventivními opatřeními zavedenými kvůli nebezpečí šíření koronaviru na území České republiky hygienici žádají obyvatele, aby krizové telefonní linky využívali pouze pro nezbytné zdravotní informace a jako zdroj odpovědí na dotazy obecného charakteru použili například emailovou adresu koronavirus@khscb.cz nebo web  www.koronavirus.mzcr.cz, či nové stránky Jihočeského kraje https://covid.kraj-jihocesky.cz/.
 

Štítky