Jihočeská filmová kancelář: režisér Dan Svátek začíná točit v jižních Čechách svůj nový film

Režisér Dan Svátek začíná v jižních Čechách natáčet dětský dobrodružný fantasy film Spící město. První klapka padne 14. června v Českých Budějovicích na Žižkově třídě „U Koníčka.“

„Uvedený termín je vlastně spíš symbolickým začátkem natáčení. Ve skutečnosti jsme už letos absolvovali několik předtáček. Nemohli jsme si nechat ujít prázdné ulice Českých Budějovic v době koronavirové, což velmi konvenovalo s naším tématem spícího města,“ vysvětluje režisér Dan Svátek. Kromě krajského města se bude štáb pohybovat ve Slavonicích, Kunžaku, Jindřichově Hradci, v Českém Rudolci a na dalších četných místech převážně České Kanady. „Pocházím z Telče a narodil jsem se v Dačicích. Navíc máme v České Kanadě chalupu, takže volba lokací nebyla těžká. Navíc i knižní předloha filmu byla původně zasazena do prostředí České Kanady,“ dodává režisér. Autorem stejnojmenné knižní předlohy je Martin Vopěnka, který je, s Danem Svátkem, zároveň spoluautorem scénáře.

Projektu se účastní i Jihočeská filmová kancelář. „Jsme hrdým partnerem filmu. Již jsme absolvovali několik setkání s režisérem Danem Svátkem a jeho produkčními, a zprostředkovali jednání s některými jihočeskými oficiálními představiteli. Filmařům pomůžeme především v oblasti lokací, lidských zdrojů a částečně i techniky a rekvizit,“ popisuje vzájemnou spolupráci člen týmu Jihočeské filmové kanceláře Josef Pecl.

Do jižních Čech díky natáčení zamíří i řada známých herců. Za všechny jmenujme například Leoše Nohu, Pavlu Tomicovou, Petru Bučkovou či Tomáše Měcháčka.

Film bude mít i svůj dobročinný přesah. Producent filmu se - ve spolupráci s konkrétními správci lesů - zavázal věnovat jednu korunu z každé prodané vstupenky na výsadbu konkrétních lokalit. Současnému problému s lesy se totiž tvůrci věnují přímo v ději filmu.  Tvůrci navíc v období premiéry filmu uspořádají akce na obnovu lesů spojenou s autogramiádou herců.

12.06.2020 Bc. David Hocke