Jihočeské firmy společně s Jhk pomáhají v boji proti šíření koronaviru

Pouze 7 % respondentů průzkumu mezi členskými firmami Hospodářské komory ČR prozatím zmínilo, že muselo v současné situaci přistoupit k propouštění. Nejčastěji se to týká firem v cestovním ruchu a pohostinství. Některé firmy začínají projevovat zájem o tzv. dočasné poskytnutí volných kapacit. Přestože je současná situace pro řadu podniků velice obtížná, snaží se firmy pomáhat a své výrobky či služby nabízet často bezplatně nebo za výhodnější ceny.

„Některé firmy začínají mít zájem o dočasné poskytnutí volných kapacit, a to jak zaměstnanců a strojů, tak prostor jiné firmě. Je to z toho důvodu, že by sami tyto kapacity nabídli, nebo si je pronajali. Uvidíme, jak tuto možnost firmy využijí. Určitě se to netýká všech, ale myslím, že je to velká pomoc jak pro firmy, které se potýkají s nedostatkem zakázek, tak i těch, které naopak nemají zaměstnance či prostory,“ uvedl Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.  

Z posledního šetření Hospodářské komory ČR (HK ČR) mezi členy vyplývá, že situace v podnikatelském sektoru v době koronavirové pandemie je velice rozdílná. Ze 1 387 respondentů zmínilo pouze 7 % respondentů z celé ČR, že již muselo přistoupit k propouštění, přičemž se jednalo především o sektor cestovního ruchu a pohostinství (31 %). Čtvrtina členů HK ČR (26 %) pak zvažuje propouštění v horizontu června tohoto roku. Jsou však i firmy (12 % členů HK ČR), které naopak zoufale potřebují pracovníky. Dopad na firmy je tedy rozdílný, ale většinu z nich spojuje pomoc a spolupráce. Firmy dodávají roušky či dezinfekční prostředky, někdo nabízí hlídání dětí, jazykové školy vzdělávají zdarma pomocí on-line kurzů, nebo restaurace rozváží obědy do firem.  

„Naší firmě přišly z Japonska ochranné prostředky a mimo jiné FFP2 respirátory. Ty však firma nepotřebuje, a tak jsme prostřednictvím Jhk kontaktovali Krajský úřad, zda je firma může předat. Respirátory budou využity ve zdravotnictví,“ říká František Česák z firmy Mektec Manufacturing Corporation Europe CZ s.r.o.

„Podařilo se nám za první týden vyrobit 25 tisíc nano vlákenných roušek pro potřeby krizového štábu Českých Budějovic a píseckou nemocnici. Velký dík patří našim partnerským firmám a textilním výrobám. Hlavně díky této spolupráci se to podařilo,“ zmínil Josef Handrejch z firmy Kvalitex – bytový textil, která dodává zmíněná nano vlákna například třeboňskému Otavanu. Jeho pracoviště ve Strakonicích zvládne za den vyrobit až 1 500 textilních roušek. Táborská firma KALAS Sportswear, s.r.o. k 20. 3. vyprodukovala 10 tisíc kusů roušek pro hasiče, zdravotníky, obce či domovy důchodců. Firem, které roušky šijí je ale spoustu. 

Do výroby speciálních ochranných štítů se pustila firma INPRESS a.s. „Naše tiskárna z nakoupeného materiálu vyrábí průhledné štíty a dodává je 3D tiskařům na kompletaci ochranných štítů. Průmyslově stříháme také materiál na roušky,“ říká Vladislav Nadberežný. 

Za zmínku stojí i jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz, s.r.o. V době nouzového stavu částečně přešla na výrobu dezinfekčního prostředku Anti-Covid, který byl na trhu nedostatkovým zbožím a kvůli kterému musela získat i potřebná povolení pro jeho výrobu. „Je to zhruba 15 různých razítek, všechny možné instituce, museli jsme rozšířit živnost,“ řekl Josef Nejedlý, ředitel Fruko-Schulz, která vyrábí až 800 pětilitrových kanystrů dezinfekce. 

Jihočeská hospodářská komora také zřídila na svých internetových stránkách www.jhk.cz speciální sekci, kde poskytuje firmám i živnostníkům aktuální informace. Vedle toho se intenzivně věnuje poradenství a pomoci firmám. „Máme dvě advokátní kanceláře, které poskytují firmám bezplatnou pomoc. Nejvíce podnikatele zajímají pracovněprávní vztahy, dále jak vyvážet do zahraničí, a nyní i finanční pomoc ze strany státu,“ vyjmenovává nejčastější dotazy jihočeských firem Luděk Keist, ředitel Jhk, a dodává, že nabídnout pomoc ostatním podnikatelům či veřejnosti mohou i samy členské firmy pomocí on-line katalogu www.jhk.cz/cleni-clenum.

06.04.2020 Bc. David Hocke