Text na řeč

Jihočeské muzeum otevřelo novou interaktivní expozici

Už ode dneška se mohou návštěvníci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích seznámit s novou interaktivní expozicí. Zabírá prakticky celé druhé patro hlavní budovy muzea a vyžádala si náklady okolo 30 milionů korun. Zájemci o přírodu, historii a lidovou kulturu se díky tomu mohou na ploše 730 metrů čtverečních projít po takřka skutečném lese, pokochat se unikátními vltavíny a dalšími více než 670 geologickými exponáty, seznámit se s životem našich předků, obdivovat krásné kroje a malé děti jistě zaujme možnost pohovět si jako pohádkový Honza na peci vystlané kožešinami. 

Našim cílem bylo vytvořit prostředí, které vtáhne návštěvníky do tématu a postupným objevováním vyvolává další touhu po poznání. Je zde hodně infozastávek s mikroskopy, výsuvnými šuplíky a dalšími akčními prvky,“ představil expozici ředitel muzea František Štangl. 

Převážná část z třicetimilionové investice do nové stálé výstavy byla hrazena z dotačních peněz. „Expozici jsme pořídili s 85procentním podílem evropské dotace, dalších pět procent přidal stát. Zbylých deset procent hradil Jihočeský kraj,“ uvedl náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch a poděkoval všem, kdo se na realizaci expozice podíleli. Připomněl, že otevření této expozice je už čtvrtou významnou investicí do kultury, kterou se podařilo za přispění Jihočeského kraje realizovat.