Jihočeský kraj zajistí s DPMCB přepravu cestujících z okrajových částí Českých Budějovic na dalších 7 let

Městskou hromadnou dopravu pro navazující příměstské a spádové oblasti a obce ke krajskému městu zajišťuje Dopravní podnik města České Budějovice (DPMCB) na základě smlouvy o závazku veřejné služby uzavřené s Jihočeským krajem. Kraj ji dopravnímu podniku také finančně kompenzuje. Rada kraje má na stole smlouvu, která tuto obslužnost zajistí ve stejném rozsahu až do roku 2028. Na nejbližším zasedání, tedy 11. února, bude předložena zastupitelstvu ke schválení.

Skočit v Českých Budějovicích na městskou a za tarifní jízdné dojet na Srubec nebo do Roudného je pro většinu lidí naprostá samozřejmost. Ale tak samozřejmé to zase není. „Městská“, tedy autobusy a trolejbusy Dopravního podniku města České Budějovice zajišťují přepravu na území města. Důvod je ten, že dopravní podnik městu patří. „Ovšem Roudné už nejsou Budějovice. Je to jiná obec. A tady přihází ke slovu Jihočeský kraj, který na základě smlouvy s Dopravním podnikem zajistí, aby městská dojela až třeba do Roudného nebo do Vidova,“ upřesnil Antonín Krák, náměstek hejtmana pro oblast dopravy. „Kraj musí tuto dopravu také finančně kompenzovat. V letošním roce pošleme DPMČB téměř 15 milionů. Konkrétně je to 2 132 000 korun za trolejbusovou MHD a 12 680 000 korun za autobusovou MHD,“ dodal Krák.

Finanční náhrada pro 2022 až 2028 se bude stanovovat dodatky smlouvy na příslušné roky a bude spočítána na základě výchozího finančního modelu pro rok 2021 a zohlední inflační vývoj nákladových položek tohoto modelu v následujících letech.

Cestující změnu nepocítí

Jihočeský kraj tak formou smlouvy s DPMCB zajistí dopravní obslužnost v rámci příměstské dopravy na území obcí Borek, Boršov nad Vltavou, Dobrá Voda u Českých Budějovic, Hlincová Hora, Homole, Hrdějovice, Litvínovice, Planá, Roudné, Rudolfov, Srubec, Staré Hodějovice, Včelná, Vidov a Vráto. Cestující změny nepocítí. „Tarif jízdného i přepravní řád zůstává stejný jako doposud. Smlouva trvá až do konce roku 2028, takže v průběhu času ke změnám dojít může v důsledku novelizace změn právních předpisů nebo z rozhodnutí Statutárního města České Budějovice,“ uzavřel Krák.

29.01.2021 Bc. David Hocke