Kdo dostane Zlatou stuhu? Po dvou covidových letech znovu hledáme jihočeskou Vesnici roku

Po dvou covidových letech se opět můžeme ptát, která obec získá Zlatou stuhu, stane se jihočeskou Vesnicí roku a bude reprezentovat náš kraj v celostátním kole. Kvůli pandemii koronaviru se totiž v roce 2020 a 2021 soutěž Vesnice roku nekonala. „Jihočeské obce mohly podávat své přihlášky do 29. dubna. V průběhu května a června je navštíví a ohodnotí krajské komise. Vítěznou obec oficiálně oznámíme u nás na krajském úřadě na tiskové konferenci v pondělí 6. června“, řekl náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro problematiku venkova Pavel Hroch.

O titul "Vesnice roku 2022" bude bojovat v České republice 175 obcí, z toho 15 jihočeských. „Po dvou letech nucené covidové přestávky se můžeme opět volně nadechnout, odborná komise může začít pracovat a jejím úkolem bude najít tu nejlepší jihočeskou vesnici. Přihlášek do soutěže před pandemií chodilo na Ministerstvo pro místní rozvoj z našeho kraje zhruba 25 až 30. Letos je přihlášených obcí patnáct. Může za to, kromě covidu, celkem jistě i letošní volební rok. Mnozí starostové nechávají přihlášky do soutěže až na nové zastupitele,“ okomentoval účast náměstek Hroch s tím, že nejvíc přihlášených obcí z našeho kraje pochází ze Strakonicka.

Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova jako takového. „Jednotlivé obce by se měly odborné komisi představit v tom nejlepším světle. Osobně vždycky rád vidím, když je vesnička čistá a upravená, když se nezapomíná na sakrální památky. Klíčový je spolkový život a práce s dětmi. Řekl bych celková obecní pospolitost,“ doplnil Hroch.

Kdo bude rozhodovat?

Krajská hodnotitelská komise může mít maximálně 10 členů. Jsou mezi nimi zástupci obcí, které získaly Zlatou stuhu v předcházejících ročnících soutěže. Dále odborníci, které nominovali vyhlašovatelé a také zástupce Krajského úřadu Jihočeského kraje. Předsedu komise jmenuje ředitel soutěže. Je jím starosta nebo starostka obce, která v předchozích krajských ročnících zvítězila. Za Jihočeský kraj to bude Růžena Balláková, starostka obce Svatý Jan nad Malší (Zlatá stuha 2018).

Komise sleduje úroveň společenského života v obci, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a v neposlední řadě také koncepční dokumenty obce.

V rámci krajských kol jsou udělována následující ocenění:

• Zlatá stuha – za vítězství v krajském kole;
  • Modrá stuha – za společenský život;
  • Bílá stuha – za činnost mládeže;
  • Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí;
  • Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu.

Jihočeský kraj – přihlášené obce:
Albrechtice nad Vltavou - okres Písek
Bernartice - okres Písek
Borotín - okres Tábor
Borovany - okres Písek
Branice - okres Písek
Cehnice - okres Strakonice
Čepřovice - okres Strakonice
Doudleby - okres České Budějovice
Drahonice - okres Strakonice
Chelčice - okres Strakonice
Kadov - okres Strakonice
Mačkov - okres Strakonice
Mažice - okres Tábor
Mičovice - okres Prachatice
Ševětín - okres České Budějovice

Vyhlašovateli soutěže Vesnice roku 2022 v Programu obnovy venkova jsou Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), Ministerstvo zemědělství (MZe), Spolek pro obnovu venkova ČR (SPOV ČR) a Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR). Více naleznete na https://www.vesniceroku.cz/ .

19.05.2022 Bc. David Hocke