Kraj pomůže obcím s výstavbou bytů. Chce, aby lidé zůstali na vsích

V září minulého roku schválilo Zastupitelstvo Jihočeského kraje dotační programy pro rok 2021. K již schváleným přibude ještě jeden. S alokací 8 000 000 Kč pomůže kraj obcím do deseti tisíc obyvatel s projektovou dokumentací při výstavbě obecních bytů. Cílem je zmírnění dopadů migrace z menších sídel do větších měst.

Zastupitelstvo Jihočeského kraje zařadilo mezi již schválené dotační programy pro letošní rok ještě jeden navíc. Jmenuje se Program na podporu přípravy projektové dokumentace výstavby obecních bytů, 1. výzva pro rok 2021. „Účelem tohoto programu bude poskytnout finanční prostředky obcím a podpořit je v nové bytové výstavbě. Obce pak budou moci nabídnout samostatné bydlení pro své obyvatele v obecních bytech. Tím přispějí k zamezení nebo zmírnění migrace obyvatel do větších měst,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pavel Hroch. Jihočeský kraj takto poskytne obcím finanční prostředky na zpracování projektové dokumentace. „Vím, jak těžké je v dnešní době udržet mladé lidi na vsi. Ceny realit jsou závratné, a ne každý si může dovolit postavit nebo koupit dům či byt. Obecní byty jsou v tomto směru dobrým řešením,“ dodal Hroch.

18.03.2021 Bc. David Hocke