Lidé, kteří žijí svými nápady. Uskutečnil se 3. ročník soutěže podnikatelských nápadů Jihoczech

Ve středu 23. 9. 2020 se uskutečnilo finále 3. ročníku regionální soutěže vyhlášené Jihočeským vědeckotechnickým parkem s názvem  Jihoczech – soutěž podnikatelských nápadů.

„Ze všech soutěžících bylo cítit, že realizací svých nápadů žijí, věnují jim nepočítaně času a kromě práce jim vdechují i své srdce.“ Takto shrnul průběh soutěže ředitel JVTP, a.s. František Mlčák a všichni přítomní včetně členů hodnotící komise z partnerských organizací soutěže s ním souhlasili.

Záštitu nad soutěží každoročně nese Jihočeský kraj a soutěže se pravidelně účastní 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot, který zároveň uděluje mimořádnou cenu. V tomto ročníku vybral technologický produkt a své rozhodnutí komentoval těmito slovy:  „Letos mimořádnou cenu uděluji za inovativní technologický produkt „3D tisk ve stavebnictví“, který má potenciál uspět nejen národní, ale i mezinárodní úrovni.“

Tento produkt přesvědčil o svých kvalitách nejen náměstka Knota, ale celou hodnotící komisi, která tento projekt vybrala na 1. místo.
Nápad celého týmu autorů představil Ladislav Trpák. Jedná se o experimentální tištěný dům Prvok, který má ambici změnit dosavadní vývoj ve stavebnictví. Architektura inspirovaná organickým světem získává pod taktovkou Michala Trpáka - sochaře a vizionáře pocházejícího z Českých Budějovic, jehož díla zdobí česká i zahraniční města - své neobvyklé tvary prostřednictvím robotického ramene. Zadanou informaci zpracuje počítač, který už samostatně navede pumpu betonové směsi s milimetrovou přesností přesně tam, kde je to potřeba. S využitím přelomové technologie 3D tisku betonem a díky unikátní spolupráci jednotlivých účastníků projektu vzniká přelomový objekt. Po tištěných betonových sochách, městském mobiliáři a prvcích pro dětská hřiště testují autoři nápadu, zda si mohou dovolit něco většího – tištěný dům.

Druhé místo obsadil Viktor Korbel, majitel společnosti HYDROSERVIS UNION a.s. Cílem jeho nápadu - kombinovaného fotovoltaického panelu - je reagovat na zvyšující se ceny energií a znečištění životního prostředí. Nově navržená technologie spojuje dva systémy – fotovoltaiku a tepelné čerpadlo, které odvádí přebytečné odpadní teplo ze solárního panelu k dalšímu využití a snižuje tak provozní teplotu panelu. Odpadní teplo lze využít k vytápění rodinných a bytových domů, temperaci chalup v zimním období, k ohřevu bazénů, případně k podpoře energeticky náročných provozů (průmyslové objekty). Celý systém je připojen k úložišti elektrické energie, stává se tak energeticky nezávislý a je schopný pracovat v tzv. ostrovním režimu, tedy bez potřeby připojení k distribuční síti. Provoz je ekologický s nulovou produkcí emisí CO2, nízkonákladový a bezpečný vůči okolí. Podporuje energetické úspory, trvalou udržitelnost a využitelnost celého zařízení.

Třetím oceněným se stal Jiří Plášil s vývojem speciálních funkčních žvýkaček, které díky svým fyzikálním vlastnostem (houževnatost, tvrdost, plasticita) umožňují výrazně zatěžovat čelistní a žvýkací svaly, posilovat je a tím minimalizovat u dětí špatný růst zubů u dětí, viklání a špatný vývoj vnitřní části čelisti. Velkou pozornost přitahuje také estetický přínos této žvýkačky, pravidelným používáním získá uživatel ostřejší obličejové rysy ve spodní části čelisti, což je dle současného trendu krásy velice žádané u mužů i žen. Dalším vizuálním efektem používáním je odstranění tzv. ,,druhé brady“. Sekundárním efektem u mnoha uživatelů je také odstranění problému se spánkovou apnoí. Funkční žvýkačky a doplňkové čelistní pomůcky představují autoři nápadu pod obchodní značkou JAWINNER.

Pestrou škálu podnikatelských záměrů doplnil Milan Dutka, který žije se svou rodinou na Šumavě,   využívá místní zdroje a vyrábí dřevěná umyvadla.  Každý kus je originálem, každý je ručně vyroben z jednoho kusu šumavského dřeva. Kombinuje původní šetrné postupy a kroky našich předků s novými technologiemi v sušení dřeva.  Svojí prací nabízí lidem možnost, jak udělat svůj byt domovem, jak propojit začátek každého dne kontaktem s přírodou, dřevem, materiálem, který k nám od jakživa patří. Pod jeho rukama vznikají neobyčejné kousky - krásná dřevěná umyvadla představována pod značkou Úcta dřevu.

30.09.2020 Bc. David Hocke