Martin Kuba je podle průzkumu společnosti SANEP nejlépe hodnoceným hejtmanem

Dubnový průzkum společnosti SANEP zaměřený na hodnocení zvolených představitelů čtrnácti územně samosprávných celků – krajů (mezi něž patří i hl. město Praha) ukazuje, že nejlépe si vede hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) s aktuálním ziskem 45,2% kladných hlasů.

V celostátní politice si svého času sáhl Kuba až na nejvyšší posty, kdy zastával funkci ministra průmyslu a obchodu, byl prvním místopředsedou ODS a po rezignaci Petra Nečase na funkci předsedy byl pověřen vedením strany.  Po delší odmlce v celostátní politice dal však o sobě Kuba znovu vědět. Nejprve po loňských úspěšných krajských volbách, kdy se stal nejen šéfem jihočeského regionu, ale zároveň byl zvolen předsedou Asociace krajů ČR.

Na jaře (ještě před krajskými volbami) přišel Kuba s vlastním testováním Jihočechů na koronavirus a počátkem tohoto roku, už coby hejtman, rozjížděl po krajské ose očkování tamního obyvatelstva. Z výsledků šetření společnosti SANEP je zřejmé, že se Kubovi podařilo získat důvěru lidí i tím, že jim ukázal jinou a zřejmě lepší cestu, způsob komunikace a řešení problémů s vakcinací, než je ta vládní.

Za jihočeským hejtmanem se pak na druhém místě umístil s aktuálním ziskem 44,1% kladných hlasů hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který se koncem loňského roku stal hejtmanem tohoto kraje již po třetí. Půta se dlouhodobě těší vysoké důvěře obyvatel svého kraje.

Třetí místo pomyslného žebříčku hodnocení představitelů územně samosprávných celků obsadil hejtman Královéhradeckého kraje a též bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS), který aktuálně získal od obyvatel svého kraje v souhrnu 39,3% kladných hlasů.

Čtvrtou pozici důvěryhodnosti obsadil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), kterému dali aktuálně obyvatelé tohoto kraje v souhrnu 38,5% kladných hlasů.

Na dalších pomyslných příčkách se pak umístili: jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) se ziskem v souhrnu 36,3% kladných hlasů / olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) se ziskem v souhrnu 35,6% kladných hlasů / hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se ziskem v souhrnu 35,1% kladných hlasů / středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) se ziskem v souhrnu 34,7% kladných hlasů / ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) se ziskem v souhrnu 33,4% kladných hlasů / hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS) se ziskem v souhrnu 31,8% kladných hlasů / hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS) se ziskem v souhrnu 29,5% kladných hlasů / primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) se ziskem v souhrnu 23,4% kladných hlasů a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) se ziskem v souhrnu 20,6% kladných hlasů.

Na posledním místě se pak umístil se ziskem pouhých 18,7% kladných hlasů karlovarský hejtman Petr Kulhánek (KOA).

graf

Exkluzivní internetový CAWI on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. – 13. dubna 2021 na 14 reprezentativních vzorcích (celkem 10.590 dotázaných ve věkové kategorii 18+ let). Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 42.136 dotázaných. Reprezentativní vzorky byly vybrány metodou kvótního výběru. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Statistická chyba u uvedených skupin obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl zaměřen na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora. Výsledky průzkumu představují vždy procentuální vyjádření hlasování reprezentativního vzorku respondentů pouze v daném kraji a v případě pražského primátora v Praze.

15.04.2021 Bc. David Hocke