Text na řeč

Místo pro život? Nejbezpečněji v jižních Čechách

Kdo se chce cítit v bezpečí měl by bydlet v jižních Čechách. Vyplývá to z ankety Místo pro život, která vyhodnotila naše silnice jako nejbezpečnější,  objasněnost trestných činů jako velmi vysokou, kriminalitu celkově jako nízkou a policistů dostatek. V anketě je dále řečeno, že má náš kraj dobře rozvinutou infrastrukturu inženýrských sítí, na cestě do práce zde lidé nestráví při srovnání s ostatními kraji příliš času, na poštu je to tu při srovnání vůbec nejblíže. Na jihu Čech je rovněž rozvinutá spolková činnost, dobrovolných hasičů je nadprůměrně.

Největší nedostatky má kraj v oblasti péče o děti a vzdělávání. Dětí školou povinných je ve třídách více než dost, úspěšnost studentů u státních maturit je podprůměrná. Ideální to není ani ve zdravotnictví, počet lékařů i zubařů je celorepublikově podprůměrný, počet lékáren nízký, a naopak průměrná nemocnost jedna z nejvyšších.

Pokud jde o subjektivní spokojenost místních obyvatel s místem, v němž žijí, tak ta je o něco vyšší, než by odpovídalo skutečným podmínkám. Jihočeši jsou prostě pohodáři! Při porovnání se všemi ostatními kraji jsou vůbec nejspokojenější s rozvojem infrastruktury, kladně hodnotí životní prostředí, ale také péči o děti a vzdělávání, což úplně neodpovídá jejich skutečné úrovni. Poměrně kriticky se dívají na možnosti volnočasových aktivit a na turismus, nebo třeba na rozvoj občanské společnosti a míru mezilidské tolerance.

Celkově se tak Jihočeský kraj umístil na 3. místě v této celostátní anketě. Vítězem se stala Praha, na druhém místě skončil Královéhradecký kraj. Ocenění pro 3. nejlepší Místo pro život převzal 1. náměstek hejtmanky Josef Knot, podle něhož je pěkné umístění hlavně zásluhou našich občanů. „Tohoto ocenění si vážím hlavně proto, že ukazuje, jak moc máme my všichni rádi jižní Čechy a že je našim společným cílem, aby se nám tu dobře žilo. A za to všem děkuji,“ uvedl při převzetí Josef Knot.