Na jihu Čech přibylo 16 nových případů COVID-19. Aktuálně pozitivních je v kraji 124 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 16 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Patnáct nemocných se uzdravilo. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k úterní 18. hodině v regionu zvýšil na 469, ale jen nepatrně vzrostl počet aktivních případů. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 339 a aktuálně pozitivních 124 osob.

Od pondělního do úterního večera vyšetřily laboratoře v regionu 303 suspektních vzorků a 74 vzorků od samoplátců. Z celkových 377 vzorků bylo 16 pozitivních. Šlo o sedm žen a devět mužů. „Ve třech případech se jednalo o nákazu v rámci rodiny a ve třech o pracovní kontakt s již dříve pozitivně testovanou osobou na pracovišti, šlo tedy o osoby, které již byly v karanténě. U zbývajících deseti jde o zavlečené případy, které mají původ za hranicemi našeho kraje. Tři osoby se infikovaly na Pardubicku, jedna v Praze a jedna v Brně. Tři cizinci se infikovali při dovolené na Ukrajině a jedna osoba ve Španělsku. Posledním novým případem byl občan Rumunska, pozitivně testovaný po příjezdu do České republiky,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D. a připomněla, že vzhledem ke zklidnění epidemiologické situace v Jihočeském kraji a zvládnutí zvýšeného výskytu na Prachaticku budou od středy 19. srpna zrušena všechna mimořádná opatření nařízená 27. července pro město Prachatice, část Prachaticka a pro zdravotnická a podobná zařízení a úřady celého Jihočeského kraje. „Vidíme, že přibývají případy ve všech regionech i v zahraničí a přestože je situace v našem kraji klidná a pod kontrolou, chtěla bych požádat Jihočechy o ohleduplnost a doporučit jim, aby v souvislosti s ochranou osob v rizikových skupinách, tedy pacientů v nemocnicích, seniorů a podobně vyhodnocovali rizika a preventivně používali roušky například v uzavřených místech s větší koncentrací lidí,“ vyzvala Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 124 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 27 na Českobudějovicku, 24 na Strakonicku, 22 na Písecku, 18 na Prachaticku, 13 na Táborsku, 12 na Českokrumlovsku a osm na Jindřichohradecku. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy nadále udržují kumulativně se 72,82 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k úterní 18. hodině) pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 24 582 osob. V povinné karanténě se k úterní 18. hodině nacházelo 275 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v úterý zvýšil o 74 na celkových 5 931,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics znovu testuje samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab už testuje také v Českém Krumlově.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v úterý večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 231 žen a 238 mužů. Z celkových 469 dosud potvrzených případů je 104 z Prachaticka, 88 z Českobudějovicka, 76 ze Strakonicka, 70 z Táborska, 47 z Jindřichohradecka, 47 z Písecka a 37 z Českokrumlovska. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 28 dětí ve věku do 14 let. 90 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 81 v kategorii od 25 až 34 let, 75 v kategorii od 35 do 44 let, 77 v kategorii od 45 do 54 let a 59 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 59 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Pro Jihočeský kraj i pro ORP Prachatice se od středy 19. srpna ruší tato opatření:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zdravotnických zařízení a lékáren, kromě lůžkových zařízení – viz Upozornění.
  • Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zařízení sociálních služeb kromě lůžkových zařízení – viz Upozornění.
  • Nošení roušek na úřadech.

Pro Prachaticko (ORP) se od středy ruší tato opatření:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, kromě domova.
  • Nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, MHD) a taxislužeb.

Doporučení: Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel kraje nadále doporučujeme nosit roušky v místech s větší koncentrací lidí (veřejná doprava, taxislužby, pošty, obchody a nákupní centra) s ohledem na přítomnost dalších osob spadajících do rizikových skupin. Zejména s ohledem na rizikové skupiny obyvatel pak doporučujeme nošení roušek ve vnitřních prostorách zdravotnických a sociálních zařízení. Doporučení platí zejména pro osoby, které mají příznaky akutního respiračního onemocnění (teplota, kašel, rýma).

Upozornění:
Nadále trvají opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví pro lůžková zdravotnická a sociální zařízení, kde jsou roušky zatím stále povinné. Možnosti návštěv pak spadají do kompetence jednotlivých lůžkových zdravotnických a sociálních zařízení.

19.08.2020 Bc. David Hocke