Na jihu Čech přibylo 25 nových případů COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 135 osob

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 25 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině v regionu zvýšil na 340. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 199 a aktuálně pozitivních 135 osob.

Od čtvrtečního do pátečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 322 suspektních vzorků a 54 vzorků od samoplátců. Z celkových 376 vzorků bylo už zmíněných 25 pozitivních. Jednalo se dvanáct žen a třináct mužů. Dva nemocní byli hlášeni z Českokrumlovska, které bylo dlouho posledním jihočeským okresem bez aktivních případů COVID-19.

„Pátek přinesl 11 nových případů na Prachaticku, kde bylo pro tuto chvíli ukončeno hromadné testování ve firmě InTiCo. V první vlně bylo provedeno 80 testů a ve druhé 345. Z nich vyšlo od vzniku tohoto ohniska celkem 38 pozitivních osob. Další testování je plánováno v InTiCu na 6. srpna,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D. Dalšími nové případy tvořili navrátilci z dovolené v Srbsku a Chorvatsku a dva samoplátci z Ukrajiny. Ostatní byly vesměs pracovní či rodinné kontakty s již dříve pozitivně testovanými osobami. „Škála zdrojů nákazy je velmi různorodá. Naštěstí se nám ale stále daří mít všechny případy pod kontrolou,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 135 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 50 na Prachaticku, 26 na Táborsku, po dvaceti na Českobudějovicku a Jindřichohradecku, devět Strakonicku a osm na Písecku. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění jižní Čechy udržují s 52,8 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) i nadále pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 21 104 osob. V povinné karanténě se k páteční 18. hodině nacházelo 143 osob. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v pátek zvýšil o 54 na celkových 4 923,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v pátek  večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie shodně 170 žen a 170 mužů. Z celkových 340 dosud potvrzených případů je 92 z Prachaticka, 63 z Českobudějovicka, 50 ze Strakonicka, 49 z Táborska, 40 z Jindřichohradecka, 25 z Českokrumlovska a 21 z Písecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 19 dětí ve věku do 14 let. 57 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 57 v kategorii od 25 až 34 let, 57 v kategorii od 35 do 44 let, 58 v kategorii od 45 do 54 let a 47 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 45 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

AKTUÁLNĚ PLATNÁ HYGIENICKÁ OPATŘENÍ:

Pro celý Jihočeský kraj:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, včetně lékáren
  • Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zařízení sociálních služeb.
  • Nošení roušek na úřadech platí pro návštěvníky i pro zaměstnance při kontaktu s veřejností a při pohybu po budově.

Doporučení: Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel kraje doporučujeme nosit roušky i v místech s větší koncentrací lidí (veřejná doprava, taxislužby či pošty, obchody a nákupní centra).

Pro Prachatice a obce, pro které obec Prachatice vykonává rozšířenou působnost:

• Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, kromě domova.
  • Nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, MHD) a taxislužeb
  • Zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice
  • Zákaz návštěv v pobytových ústavech sociální péče na Prachaticku
  •

Doporučení: Obyvatele Prachaticka prosíme, aby opatření dodržovali i mimo svůj okres.

03.08.2020 Webmaster