Na jihu Čech přibylo 25 nových případů onemocnění COVID-19, aktuálně pozitivních je v kraji 64 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 25 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. To je vůbec nejvyšší jednodenní nárůst od vypuknutí pandemie. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k sobotní 18. hodině v regionu zvýšil na 269. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 199 a aktuálně pozitivních 64 osob.

Od pátečního do sobotního večera vyšetřily laboratoře v regionu 176 suspektních vzorků a 33 vzorků od samoplátců. „Do dnešního podvečera se nám podařilo verifikovat dvacet pět nových pozitivních případů. Jednalo se o sedm žen a osmnáct mužů. Jeden případ je z Českobudějovicka, kde zdroj je v šetření, ale zatím do dnešní dvaadvacáté hodiny nebyl potvrzen, jeden z Písecka, kdy byl zdrojem nákazy kontakt s již dříve pozitivní osobou, a dva na Táborsku po návratu z dovolené v Chorvatsku. Celkem jedenadvacet nových případů jsme potvrdili na Prachaticku, kde devatenáct představují zahraniční zaměstnanci jedné ze zdejších firem,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Hygienici dnes pokračovali v šetření na místě. Úzce spolupracují s vedením firmy a provozovatelem ubytovny zahraničních pracovníků. „Dnes jsme na místě jednali s vedením společnosti i prachatické ubytovny. Stanovili jsme karanténní opatření zatím pro 48 osob a předpokládám, že ještě přibydou. Další zaměstnance jsme informovali o režimu, který musí dodržovat. Jde celkem o dvě stě sedmdesát zaměstnanců. Musím pochválit věcný přístup jak vedení společnosti, tak provozovatele ubytovny. Všechny pozitivně testované jsme na ubytovně umístili do izolace odděleně od zdravých osob v karanténě. Dosud ve firmě onemocnělo k dnešní dvaadvacáté hodině celkem dvacet lidí. Jsme v bezprostředním kontaktu i se starostou Prachatic Martinem Malým, kterému rovněž děkuji za profesionální přístup,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 64 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 26 na Prachaticku, 13 na Jindřichohradecku, devět na Českobudějovicku, sedm na Písecku, šest na Táborsku a tři na Strakonicku. Českokrumlovsko stále hlásí aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění jižní Čechy nadále udržují s 41,76 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k sobotní 18. hodině) i nadále pozici regionu s absolutně nejnižším výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 19 946 osob. V povinné karanténě se k sobotní 18. hodině nacházelo 138 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu v sobotu zvýšil o 33 na celkových 4 678,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v sobotu večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 138 žen a 131 mužů. Z celkových 269 dosud potvrzených případů je 68 z Prachaticka, 52 z Českobudějovicka, 44 ze Strakonicka, 33 z Jindřichohradecka, 29 z Táborska, 23 z Českokrumlovska a 20 z Písecka.

26.07.2020 Bc. David Hocke