Na jihu Čech přibylo 40 nových případů COVID-19

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 40 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. To je nejvyšší mezidenní nárůst od vypuknutí pandemie. Jeden nemocný se uzdravil. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k středeční 18. hodině v regionu zvýšil na 729. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 441 a aktuálně pozitivních 282 osob.

Od úterního do středečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 330 suspektních vzorků a 99 vzorků od samoplátců. Z celkových 429 vzorků bylo 40 pozitivních. K nemocným přibylo sedmnáct žen a třiadvacet mužů. „V jedenácti případech šlo o kontakt s potvrzeným případem v rodině a v pěti s již dříve pozitivně testovanou osobou na pracovišti, prakticky tedy šlo o přesun těchto osob z karantény do nařízené izolace. Dvě osoby se infikovaly při léčebném pobytu a to opět ve Františkových Lázních, ty se v posledních dnech objevují jako místo se zvýšeným rizikem přenosu opakovaně.  Další čtyři se infikovali v Praze, jedna osoba v Kutné Hoře, jedna na slavnostech piva na Táborsku a další při turnaji ve stolním tenise na Jindřichohradecku. Celkem sedm nových případů se týkalo cizinců - čtyř občanů Ukrajiny, dvou Rumunů a jednoho Itala, - kteří byli s pozitivním výsledkem testováni po příjezdu do České republiky. V posledních devíti případech se nám do večera zdroj nákazy zatím nepodařilo přesně zjistit a šetření dále probíhá,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

„Musím ještě upozornit na jeden postřeh: Dnes jsme zaznamenali nezvykle vysoký počet nových případů v několika místech na Táborsku – celkem čtrnáct. Z toho jde ale o pět zahraničních pracovníků, zachycených při příjezdu do republiky. Uvidíme tedy v příštích dnech, zda jde o náhodný souběh nebo zda se tento trend na Táborsku v dalších dnech potvrdí,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Od 1. září nově platí na celém území ČR opatření Ministerstva zdravotnictví, týkající se mimo jiné povinnosti nošení roušek v některých veřejných institucích, zdravotnických a sociálních zařízeních a podobně. Vzhledem ke každodennímu značnému nárůstu nových případů v posledních dvou měsících jihočeští hygienici jednoznačně doporučují preventivní nošení roušek i nad rámec těchto opatření. Především v uzavřených místech s větší koncentrací lidí a kvůli ochraně osob v rizikových skupinách, tedy vždy při kontaktu se staršími nebo nemocnými osobami.

Ze stávajících 282 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 96 na Českobudějovicku, 53 na Táborsku, 44 na Strakonicku, 29 na Prachaticku, 26 na Jindřichohradecku, 21 na Písecku a 13 na Českokrumlovsku. Relativní výskyt (počet pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel regionu), byl ke středeční 18. hodině 113,18 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 28 073 osob. V povinné karanténě se k středeční 18. hodině nacházelo 267 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se ve středu zvýšil o 99 na celkových 6 488,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Nextclinics znovu testuje samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab už testuje také v Českém Krumlově.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve středu večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 337 žen a 392 mužů. Z celkových 729 dosud potvrzených případů je 180 z Českobudějovicka, 129 z Táborska, 123 z Prachaticka, 103 ze Strakonicka, 72 z Jindřichohradecka, 71 z Písecka a 51 z Českokrumlovska. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 42 dětí ve věku do 14 let. 151 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 131 v kategorii od 25 až 34 let, 124 v kategorii od 35 do 44 let, 112 v kategorii od 45 do 54 let a 85 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 84 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

03.09.2020 Bc. David Hocke