Na jihu Čech přibylo 41 nových případů COVID-19 a 45 nemocných se uzdravilo. Aktuálně pozitivních je 1 175 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 41 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem 45 nemocných se uzdravilo. Došlo tak druhý den v řadě k nepatrnému mezidennímu poklesu aktivních případů. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se k pondělní 18. hodině v kraji zvýšil na 2 383. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 1 194 a aktuálně pozitivních 1 175 osob.

Od neděle do pondělí přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 228 suspektních vzorků, žádný od samoplátců. Z výsledků vyšetřených vzorků potvrdili hygienici k pondělní 18. hodině 41 pozitivních případů. K nemocným přibylo devatenáct žen a dvaadvacet mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (15). „V devíti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou ve škole, ve čtrnácti v rodině a v pěti na pracovišti. Tři osoby se infikovaly při sportu, jedna v Praze, jedna při léčebném pobytu v clusteru ve Františkových Lázních, odkud máme v kraji desítky pozitivních, a jedna na festivalu v Horní Plané. V sedmi případech původ nákazy dosud zjišťujeme. Od čtvrtka, kdy jsme v kraji dosáhli nejvyššího denního přírůstku 142 nových případů za den a nejvyššího počtu aktuálně pozitivních od začátku epidemie – 1318 aktuálních případů – dynamika nově potvrzených i počet aktuálně pozitivních mírně klesají. Uvidíme, zda pracovní dny tohoto týdne potvrdí, že jde o pozitivní trend,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Připomínám, že nově platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, týkající se poskytovatelů zdravotních služeb v oborech praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost a hygienických stanic, které upravuje metodiku nařizování, trvání  a ukončování izolací a karantén. Znění tohoto mimořádného opatření naleznou lékaři na webových stránkách naší hygienické stanice, Ministerstva zdravotnictví či Krajského úřadu Jihočeského kraje,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 1 175 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 517 na Českobudějovicku, 138 na Písecku, 126 na Táborsku, 113 na Strakonicku, 97 na Českokrumlovsku, 94 na Jindřichohradecku a 90 na Prachaticku. Čtrnáct nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. Z hlediska relativního výskytu, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, přesto patří jižní Čechy i nadále s 369,98 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k pondělní 18. hodině), spolu s Královéhradeckým a Ústeckým krajem, do trojice regionů s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 43 958 osob. V povinné karanténě se k pondělní 18. hodině nacházelo 579 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v pondělí nezvýšil a zůstal na celkových 7 435,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů a v českobudějovické Vrbenské ulici v areálu PCO. Laboratoř Nextclinics testuje samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab testuje také v Českém Krumlově. Nemocnice České Budějovice testuje na dvou místech. Pro pěší je určeno odběrové místo před hlavním vstupem do nemocnice a pro automobily v areálu letiště v Plané. Na obě místa je nutné se předem objednat, v provozu jsou ve všední dny vždy od 9 do 14 hodin. Objednávkový systém je dostupný na https://www.nemcb.cz/. Celkem je nyní v regionu 13 odběrných míst.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v pondělí večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 1 142 žen a 1 241 mužů. Z celkových 2 383 dosud potvrzených případů je 788 z Českobudějovicka, 510 z Táborska, 255 z Písecka, 253 ze Strakonicka, 222 z Prachaticka, 180 z Českokrumlovska a 175 z Jindřichohradecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 237 dětí ve věku do 14 let. 580 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 333 v kategorii od 25 až 34 let, 378 v kategorii od 35 do 44 let, 384 v kategorii od 45 do 54 let a 244 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 227 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

29.09.2020 Bc. David Hocke