Na jihu Čech přibylo 50 nových případů COVID-19. Počet aktuálně pozitivních klesl na 3 563 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 50 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, nejméně od 28. září. Celkem 81 nemocných se uzdravilo. Kumulativní počet diagnostikovaných s COVID-19 tak k nedělní osmnácté hodině v regionu vzrostl na 31 324. Počet vyléčených se zvýšil na 27 319 a aktuálně pozitivních snížil o 31 na 3 563 osob. Od března zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 442 úmrtí.

Od soboty do neděle přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 193 suspektních vzorků a 20 vzorků od samoplátců. Z výsledků provedených testů potvrdili hygienici k nedělní 18. hodině 50 nových pozitivních případů. Menší mezidenní nárůst nově nakažených zaznamenali v regionu hygienici naposled 28. září. K nemocným přibylo 24 žen a 26 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Strakonicku (18), Českobudějovicku (15) a Táborsku (7). Počet aktuálně nemocných mezidenně klesl na Táborsku (-36), Českobudějovicku (-11) a Písecku (-3). „V pětadvaceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v pěti v zaměstnání. Nově onemocněli tři zdravotníci a dvě osoby se nakazily při pobytu mimo region. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit. Je důležité, že i na víkendových číslech je patrný významný pokles nových případů i počtu zemřelých pacientů. Chtěla bych poprosit Jihočechy, aby s adventem zachovali rozum a respekt a vydrželi být i nadále ohleduplní. Vidíme, že s koronavirem můžeme vlastním chováním úspěšně bojovat a že to, jaké budou vánoční svátky a období po Vánocích, záleží jen na nás,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 3 563 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 867 na Českobudějovicku, 706 na Táborsku, 577 na Jindřichohradecku, 511 na Strakonicku, 398 na Písecku, 252 na Prachaticku a 252 na Českokrumlovsku. 442 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. „Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 117 126 osob. V povinné karanténě se k nedělní osmnácté hodině nacházelo 527 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se zvýšil o 20 na 9 764,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v neděli večer na jihu Čech pozitivních od začátku koronavirové pandemie 16 729 žen a 14 595 mužů. Z celkových 31 324 dosud potvrzených případů je 9 622 z Českobudějovicka, 5 552 z Táborska, 4 348 z Jindřichohradecka, 3 784 z Písecka, 3 592 ze Strakonicka, 2 357 z Prachaticka a 2 069 z Českokrumlovska. Mezi pozitivně testovanými v kraji bylo dosud kumulativně 2 499 dětí ve věku do 14 let. 3 318 pozitivních patří do kategorie 15 až 24 let, dalších 4 055 do kategorie 25 až 34 let, 5 393 do kategorie 35 až 44 let, 6 408 případů do kategorie 45 až 54 let a 4 597 do kategorie 55 až 64 let. Celkem 5 054 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické, která testuje pouze indikované případy. Laboratoře SYNLAB provozují v Českých Budějovicích aktuálně dvě odběrová pracoviště pro odběry na vyšetření přímého průkazu infekce SARS-CoV-2. V nedávno otevřeném mobilním odběrovém pracovišti v českobudějovické Vrbenské ulici mohou na odběr dorazit jak pacienti indikovaní lékařem, tak samoplátci. Objednat se musí v obou případech předem, a to v novém online rezervačním systému na webu www.synlab.cz/covid-19. Odběrové pracoviště v ulici U Tří lvů přijímá pouze samoplátce a pro rezervaci na odběr zde slouží telefonní linka +420 731 595 088. Synlab testuje také v Českém Krumlově. Laboratoř Nextclinics testuje samoplátce i indikované osoby ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Nemocnice České Budějovice nyní testuje už jen na hlavním parkovišti nemocnice, ve všední dny od 9 do 14 hodin. Provoz odběrového místa pro automobily na letišti v Plané je kvůli poklesu počtu indikovaných k vyšetření od soboty 21. listopadu pozastaven. Do konce listopadu setrvá v režimu „stand-by“ připravené na opětovnou rychlou aktivaci v případě nárůstu počtu osob indikovaných k vyšetření. Vyšetření na covid-19 provádí českobudějovická nemocnice pouze osobám s platnou žádankou od lékaře nebo hygienické služby a to po předchozím objednání pomocí objednávkového systému dostupného na www.nemcb.cz . V Táboře je pro samoplátce i indikované případy k dispozici kromě nemocnice také odběrové místo drive in Covid-19 u Čápova dvora před Stop shopem. Objednávkový systém tohoto odběrového místa je dostupný na https://klt-tabor.ml-software.cz/ . Celkem je nyní v regionu funkčních 13 odběrových míst.

30.11.2020 Bc. David Hocke