Na jihu Čech přibylo 88 nových případů COVID-19 a šestaosmdesát uzdravených. Aktuálně pozitivních je v kraji 695 osob

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 88 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho se ve 33 případech jednalo o onemocnění žáků, studentů nebo pedagogů. Šestaosmdesát nemocných se uzdravilo.  Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak ke čtvrteční 18. hodině v regionu zvýšil na 1 427, počet aktivních případů ale vzrostl pouze o dva, protože přibylo 86 vyléčených. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 722 a aktuálně pozitivních 695 osob.

Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 832 suspektních vzorků a 68 vzorků od samoplátců. Z celkových 900 vzorků bylo 88 pozitivních. K nemocným přibylo čtyřicet žen a osmačtyřicet mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (33), na Táborsku (15) a Písecku (15). Nejvíce vyléčených přibylo na Táborsku (48) a Strakonicku (16). „V osmadvaceti případech šlo o kontakt s potvrzeným případem v rodině a v deseti na pracovišti. Šestadvacet kontaktů bylo školních. Tři osoby se infikovaly v Praze, tři na svatbě v Kuřimi, tři ve sportovních oddílech a jedna při léčebném pobytu ve Františkových Lázních. Dva případy pocházejí z Ukrajiny, tři z Chorvatska a jeden z Německa. V osmi případech způsob přenosu stále zjišťujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

„Zasaženo bylo v kraji dosud čtyřicet pět škol, jedna mateřská škola je stále uzavřena. Za posledních dvacet čtyři hodin evidujeme celkem třicet tři nových případů mezi žáky, studenty či pedagogickými pracovníky. Dnes šlo o šest pedagogů, devět žáků základních škol, třináct žáků středních škol a pět vysokoškoláků,“ doplnila Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 695 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 258 na Českobudějovicku, 129 na Táborsku, 93 na Písecku, 69 na Strakonicku, 64 na Českokrumlovsku, 51 na Prachaticku a 31 na Jindřichohradecku. Deset nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. Z hlediska relativního výskytu, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, patří jižní Čechy i nadále s 221,56 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k čtvrteční 18. hodině), spolu s Královéhradeckým a Ústeckým krajem, do trojice regionů s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 35 898 osob. V povinné karanténě se k čtvrteční 18. hodině nacházelo 566 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se ve čtvrtek zvýšil o 68 na celkových 7 206,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Nextclinics znovu testuje samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab testuje také v Českém Krumlově a nyní nově i v českobudějovické Vrbenské ulici v areálu PCO. Odběrové místo pro indikované případy v českobudějovické nemocnici je přesunuto k patrovému parkovišti pro veřejnost, které se nachází u hlavního vstupu do nemocnice. Otevřeno je ve všední dny od 6.30 do 14 hodin. Celkem je nyní v regionu 12 odběrných míst.

Podle verifikovaných dat KHS bylo ve čtvrtek večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 684 žen a 743 mužů. Z celkových 1 427 dosud potvrzených případů je 406 z Českobudějovicka, 309 z Táborska, 175 ze Strakonicka, 164 z Písecka, 158 z Prachaticka, 118 z Českokrumlovska a 97 z Jindřichohradecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 117 dětí ve věku do 14 let. 320 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 240 v kategorii od 25 až 34 let, 230 v kategorii od 35 do 44 let, 231 v kategorii od 45 do 54 let a 144 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 145 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

18.09.2020 Bc. David Hocke