Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Náměstci Talíř a Klíma vyvěsili před budovou Krajského úřadu Jihočeského kraje tibetskou vlajku

Tibetská vlajka vystoupala dnes 10. března přesně v 7:30 hodin na jeden ze čtyř stožárů před Krajským úřadem Jihočeského kraje. Vlajku osobně vyvěsili první náměstek hejtmana František Talíř a náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma. Protičínské povstání, při němž zahynulo na 80 tisíc Tibeťanů se v České republice připomíná od roku 1996 právě vyvěšováním tibetské vlajky. Kraj se k této symbolice dnes připojil po dvanácti letech.

Pro prvního náměstka hejtmana Jihočeského kraje má tibetská vlajka osobní význam: „Tibet je okupován. Čína zároveň potírá velmi tvrdě místní křesťany. Ale to není všechno. Nezapomínejme na Ujgury nebo demonstranty v Hongkongu. My tímto gestem chceme říct, že nepovažujeme takový stav za normální. Sami jsme si prožili dvě období nesvobody, tak je potřeba myslet na ty, kteří nesvobodu zažívají dnes“. 

S návrhem vyvěsit tibetskou vlajku předstoupil před Radu Jihočeského kraje náměstek Pavel Klíma: „Vidím tady 2 roviny. Samozřejmě je to symbolika lidských práv, vzpomínka na tibetské povstání v roce 1959. Naposledy tady vlála tibetská vlajka za pana hejtmana Zahradníka. Chtěli jsme se, jako nová koalice, k této lidskoprávní tradici znovu přihlásit“. 
 

10.03.2021 Bc. David Hocke