Náměstek hejtmanky Dvořák zatleskal Mendíku a poděkoval za reprezentaci kraje

Potlesk za vystoupení a poděkování za vzornou reprezentaci kraje sklidil od náměstka hejtmanky pro školství Zdeňka Dvořáka soubor Mendík. Členové smíšeného pěveckého tělesa z Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích se s ním sešli v pondělí 2. prosince.

Vedoucí Mendíku Olga Thámová uvedla, že soubor tvoří dívky i chlapci z prvních až čtvrtých ročníků i od primy až po oktávu, kteří se pravidelně účastní různých festivalů a soutěží, jako například Gymnasia cantant či Jirkovský písňovar. Zároveň každý rok pořádají zahraniční výjezdy k našim krajanům do Srbska, Moldávie, Rumunska, Polska, Slovinska a na Slovensko. V roce 2017 zazpívali osobně například i papeži Františkovi při generální audienci ve Vatikánu. A v Chrámu sv. Petra uctili památku zesnulého „bývalého spolužáka“ z gymnázia J. V. Jirsíka kardinála Miloslava Vlka. Letos v září pak sbor navštívil Dánsko a zazpíval zde u hrobu dánské královny Dagmar v Ringstedu i na Českém velvyslanectví v Kodani. Během školního roku pořádá sbor dva tradiční koncerty – adventní a jarní s oficiálním rozloučením odcházejících maturantů.

V repertoáru mají spirituály i písně duchovní, lidové a populární. Mendík je označení pro studenta ve středověku, který si přivydělával na živobytí zpěvem.

04.12.2019 Bc. David Hocke