Text na řeč

Nemocnice České Budějovice provedla první operaci s japonským mikroskopem MITAKA

Neurochirurgické oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. disponuje dalším moderním přístrojem, který navyšuje kvalitu poskytované péče. Jedná se o japonský mikroskop MITAKA. Instalován byl v pondělí 31. srpna a hned ten den byl využit při mikrochirurgické operaci.

Výrobce mikroskopu použil optickou sestavu s nejvyšším možným rozlišením a světelností, díky které lze vidět ostře struktury při zvětšení až 22x, rozsahem ohnisek 8:1 a rychlostí ZOOM 0,45s. Tyto hodnoty mají velký význam pro cévní mikrochirurgii a nedosahuje jich žádný jiný operační mikroskop na světě, kromě přístroje Mitaka MM90. 

Mikroskop splnil naše očekávání. Pacientka, které praskla výduť na mozkové cévě, je po noční operaci v pořádku,“ uvedl neurochirurg MUDr. Jiří Fiedler a dodal, že se s přístrojem seznámil již před lety na stáži v Japonsku.

Jednou z věcí, která mě v Japonsku zaujala, byl právě tento mikroskop, na němž tamní neurochirurgové pracují. Má rychlé pokročilé funkce a při maximálním zvětšení vynikající světelnost a hloubku zorného pole. Tyto vlastnosti potřebujeme především pro mozkový bypass a cévní neurochirurgii. S tímto je spojená celá japonská filozofie – pracujeme jemnými ostrými samurajskými mikronástroji s maximálním zvětšením,“ říká Fiedler. „Hloubka zorného pole je při maximálním zvětšení tak velká, že při operaci milimetrové cévy je dobře vidět i její okolí. Díky tomu zůstává céva ostrá i při jejím pohybu daném pulzací srdce,“ upřesňuje operatér. 

Nový model Mitaka MM90 zakoupila Nemocnice České Budějovice, a.s. jako první v Evropě za cenu 15 639 511 Kč (včetně DPH). 
 

Galerie