Text na řeč

Očkování proti covid-19 v Jihočeském kraji

Bezplatná linka pro pomoc seniorům při registraci do rezervačního systému pro očkování

Bezplatná linka pro pomoc seniorům při registraci do rezervačního systému pro očkování

Základní informace k očkování

OČKO - očkovací centrum

Očkování proti covid-19 v současné chvíli probíhá na očkovacích místech v okresních nemocnicích. Pokud bude umístění velkokapacitních očkovacích center, která jsou v současné době ve výstavbě, mimo adresu nemocnice, bude zveřejněno s dostatečným časovým předstihem i s termínem zahájení provozu. 

Rezervace, tedy objednání na termín očkování bude možný v okamžiku, kdy Jihočeský kraj obdrží od Ministerstva zdravotnictví očkovací látku pro provedení očkování. 

očko

OČKO České Budějovice

  • Místo: Výstaviště České Budějovice, Pavilon T
  • Adresa: Husova 523/30, České Budějovice

OČKO České Budějovice - mapa

.
 

Očkování seniorů 80+ v Jihočeském kraji

Pro ty seniory, kteří se objednali prostřednictvím Centrálního rezervačního systému a obdrželi již termín očkování, dáváme možnost zkrátit dobu průběhu procesu očkování v místě očkování. Přikládáme zde DOTAZNÍK a INFORMACE PRO OČKOVANÉ. Prosíme Ty z Vás, kteří si mohou vytisknout a vyplnit, aby takto učinili a vyplněné přinesli s sebou na místo očkování. Rovněž bude vyvěšeno na webových stránkách jednotlivých nemocnic. Pro ty, kteří tak učinit nemohou, bude namístě připraveno ve vytištěné podobě k vyplnění a budou zde i asistenti, kteří Vám s vyplněním pomohou.
 
Všem předem děkujeme za pomoc a pochopení.

DOTAZNÍK a INFORMACE PRO OČKOVANÉ

Ministerstvo zdravotnictví spouští centrální rezervační systém - kde se přihlásit naleznete ZDE

Ministerstvo zdravotnictví v pátek 15. ledna v 8 hodin spustí pro vybranou skupinu populace nový centrální rezervační systém pro očkování proti covid-19. Hlásit se mohou lidé starší 80 let přes web nebo telefonní linku 1221. S přihlašováním jim mohou pomoci další osoby, například příbuzní, ale také jejich praktičtí lékaři.

Pro pomoc Jihočechů je zřízena speciální bezplatná telefonická linka 800 100 450 na které bude poskytnuta pomoc s registrací a rezervací termínu na očkování v centrálním rezervačním systému všem seniorům. V provozu bude pondělí až pátek od 8:00 do 16:00. V případě potřeby bude provozní doba prodloužena.
 
Registrace k očkování a rezervace termínů probíhá za pomoci centrálního rezervačního systému. Využít lze buď odkazu: registrace.mzcr.cz nebo crs.uzis.cz
 
Zájemce o očkování nejprve na webu při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde PIN kód pro potvrzení, což je bezpečnostní opatření proti neoprávněnému přihlašování ze strany robotických počítačových programů. Přihlášený bude poté zadávat jméno, trvalé bydliště, rodné číslo a číslo a název své zdravotní pojišťovny. Vybere také preferované místo, kde se chce nechat očkovat.

Registrace ZDRAVOTNÍKŮ do Centrálního registračního systému - očkování Covid-19

Aktuální informace z portálu Centrálního rezervačního systému

Z důvodu omezeného množství očkovacích látek nebylo prozatím zahájeno očkování zdravotnických pracovníků. Od 26.1. 2021 bude umožněna registrace zdravotníků s validací proti registru NRZP (Národní registr zdravotnických pracovníků).


Registrace na očkování proti nemoci Covid-19 v Centrálním registračním systému pro zdravotnické pracovníky bude spuštěna 18.ledna 2021, nejpozději však 22.ledna 2021.

Výše uvedené sdělení cituje tiskovou zprávu MZČR ze dne 14.1.2021 zveřejněnou pod níže uvedeným odkazem.

V prezentaci MZČR v rámci představovaného Centrálního rezervačního systému je uvedeno: "V týdnu od 18.1.2021 bude spuštěna registrace určeného zdravotnického personálu a osob zajišťujících péči u vybraných poskytovatelů sociálních služeb."

https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/ministerstvo-zdravotnictvi-spusti-centralni-rezervacni-system/ 

Tiskové zprávy

Ministerstvo upravilo Centrální rezervační systém. Termín na očkování půjde rezervovat až podle dostupnosti vakcíny (21. 1. 2021)

Ministerstvo zdravotnictví představilo upravený centrální rezervační systém, který reaguje na situaci s nedostatečnými dodávkami očkovací látky ze strany dodavatelů. Oproti původní verzi si zájemci o očkování mohou od 22. ledna konkrétní termín rezervovat až v momentě, kdy na jejich vybraném očkovacím místě budou dostupné očkovací látky, o čemž budou informováni prostřednictvím SMS. Tedy každý občan registrovaný v Centrálním rezervačním systému obdrží novou SMS zprávu v okamžiku, kdy pro něj bude na očkovacím místě, které si při registraci vybral volný termín a očkovací látka k dispozici. Nadále platí, že se přes web registrace.mzcr.cz aktuálně hlásí lidé starší 80 let. S přihlašováním jim mohou pomoci další osoby, například příbuzní, praktičtí lékaři nebo lékárníci. V případě, že se jihočeští senioři nemají na koho obrátit, pomůže jim s rezervací i Informační linka Jihočeského kraje na lince 800 100 450.

Nově registrace proběhne tak, že zájemce o očkování nejprve na webu při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde kód PIN1 pro potvrzení, což je bezpečnostní opatření proti neoprávněnému přihlašování ze strany robotických počítačových programů. Přihlášený bude poté zadávat jméno, trvalé bydliště, rodné číslo a číslo a název své zdravotní pojišťovny. Vybere také preferované místo, kde se chce nechat očkovat. 

V momentě, kdy v tomto očkovacím místě bude volná kapacita, bude o tom informován prostřednictvím zaslaného kódu PIN2, který je jakousi vstupenkou do rezervačního systému. Zvací zprávy budou odesílány zájemcům postupně podle jejich věku a dostupnosti dávek očkovací látky ve vybraném očkovacím místě. Rezervaci termínu pak provede na webu www.reservatic.com/ockovani  nebo jim s rezervací pomůže Informační linka Jihočeského kraje. Bez zvací SMS není rezervace možná. 

Po zadání PIN2 bude nově zájemce odkázán přímo na kalendář zvoleného očkovacího místa, kde si vybere z nabízených termínů očkování. Nebude tak již nutné přihlašovat se opakovaně k nalezení volných kapacit. Volbou prvního termínu (data a času) si zájemce zvolí termín aplikace první dávky očkovací látky. Termín aplikace druhé dávky zájemci o očkování systém přiřadí automaticky. 

V případě, že zájemce potřebuje změnit očkovací místo, je nutné provést novou registraci.

Českobudějovické OČKO zahájilo zkušební provoz. Pro vakcínu si přišli jihočeští záchranáři (19. 1. 2021)

Simulace reálné situace. Tedy například ověření času potřebného k odbavení jedné osoby, která se dostaví na očkování. To byl hlavní důvod zkušebního provozu velkokapacitního vakcinačního centra OČKO v Pavilonu T1 na českobudějovickém výstavišti. Ten byl zahájen v úterý 19. ledna a očkovací látku zde dostalo zhruba 50 jihočeských záchranářů. Potvrdil to hejtman Martin Kuba.

Postup vakcinace následně nastínil Michal Šnorek, ředitel českobudějovické nemocnice, jejíž pracovníci provoz tzv. OČKA zajišťují: „Průměrný čas, který zde dotyčný stráví, se pohybuje kolem 45 minut. Na začátku projde koridory, jaké jsou například na letišti. Pokračuje registrací, kde je potřeba vyplnit dotazník. V případě, že bude jeho zdravotní stav v pořádku, dostane do dokumentu razítko a může pokračovat k samotnému očkování. Následně se ještě posadí na 30 minut do čekárny. Pokud jeho zdravotní stav v pořádku není, následuje konzultace s lékařem". Šnorek zároveň zdůraznil, že otevírací doba OČKA bude flexibilní, dle dodávek vakcín. Požádal také veřejnost, aby se v očkovacím pavilonu chovala jako při návštěvě nemocnice. „Platí zde totiž standardní režimová opatření, jako v jakékoli jiné nemocniční ambulanci,“ dodal ředitel nemocnice.

Kuba připomněl, že zřízení českobudějovického OČKA trvalo od výkresu k jeho realizaci 14 dnů. „Nyní pokračujeme v přípravě vakcinačních center i v dalších šesti okresech. Do konce týdne bychom měli spustit zkušební provoz například i v Písku a Táboře. Podle odhadů by ostrý provoz pro veřejnost ve vakcinačních centrech na jihu Čech mohl začít v únoru. V Českých Budějovicích to však bude už zřejmě v tomto týdnu, pokud dorazí vakcíny,“ uvedl hejtman.

Jihočeský kraj pak připravuje i regionální noviny OČKO, které detailně popíší vše, co je nutné k očkování vědět. Jejich součástí by měly být i formuláře, které si mohou občané doma předvyplnit a zrychlit tak celý proces registrace.

Krajský krizový štáb schválil sedm objektů očkovacích center na jihu Čech (18. 1. 2021)

Celkem sedm objektů, kde se na jihu Čech uskuteční očkování veřejnosti proti covidu-19, schválil v pondělí 18. ledna Krizový štáb Jihočeského kraje. Velkokapacitní centra vzniknou v krajském a šesti okresních městech. Potvrdil to hejtman Martin Kuba s tím, že jejich provoz bude mít vždy na starosti příslušná nemocnice. Tedy českobudějovická, českokrumlovská, jindřichohradecká, písecká, prachatická, strakonická a táborská.

Jak Kuba dále uvedl, v Českých Budějovicích bude očkovací centrum na výstavišti v Pavilonu T1, v Českém Krumlově ve Sportovní hale, v Jindřichově Hradci na Fakultě Vysoké školy ekonomické, v Písku v Nemocnici Písek, v Prachaticích v Hotelu Park, ve Strakonicích v tělocvičně STARZu a v Táboře nejprve v Nemocnici Tábor a posléze na zimním stadionu.

Zahájení provozu vakcinačního centra v Českých Budějovicích odstartuje zkušebním provozem v úterý 19. ledna. Do konce týdne bude zahájení v Písku a v Táboře v nemocnici, kde výstavba centra bude později přesunuta na táborský zimní stadion, kde je příprava nejnáročnější. Očkovací centra v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci, Prachaticích a Strakonicích se momentálně připravují a v nejbližších dnech započne jejich výstavba,“ nastínil hejtman s tím, že ke konci února už by měla být všechna OČKOcentra v provozu.

Prozatím se podle Kuby mohou senioři nechat očkovat v jednotlivých nemocnicích, které zatím kapacitně vyhovují. „Je ale logické, že časem budeme muset kapacity navyšovat už proto, že k novým zájemcům přibude nutnost přeočkování těch dřívějších. Právě proto je nezbytné vybudovat OČKOcentra, která by měla zatím fungovat do 30. června,“ uzavřel jihočeský hejtman.

Informace hejtmana Martina Kuby k termínům očkování (17. 1. 2021)

Milí Jihočeši,

řada z Vás seniorů nebo Vás, kteří jste včera zaregistrovali svoje rodiče, babičky a dědečky mi píšete, proč nemáme aktuálně v Jihočeském kraji žádné termíny na očkování. Pokusím se to tedy vše transparentně vysvětlit pro vás všechny.

V téhle chvíli už máme vyočkované všechny vakcíny, které nám dorazily do kraje. Snažili jsme se očkovat rychle tak, abychom právě byli připraveni na očkování veřejnosti. Takže jsme už dokončili očkování zdravotníků v našich nemocnicích, máme naočkovány všechny seniory v domovech, kteří měli o očkování zájem. Dále sestřičky a pečovatele z těchto domovů. Zbývají pouze dva, ve kterých to nebylo kvůli výskytu covid-19 možné. Máme také naočkovanou naprostou většinu záchranářů. Ty, kteří zbývají, budeme očkovat na začátku týdne v prvním vysokokapacitním OČKU v Českých Budějovicích, abychom si vyzkoušeli, jak celý proces zvládat co nejrychleji.

Rozhodli jsme se neotevírat v pátek termíny naslepo. Prostě jsme chtěli mít jistotu, že pokud nabídneme někomu konkrétní termín, tak pro něj také mít vakcínu. Náš postup se velmi brzy ukázal jako správný. Během pátku totiž firma Pfizer oznámila snížení dodávek na příští týden až o 40 %, a ministerstvo nám není schopno zatím říct, o kolik pokrátí dodávky do našeho kraje. Pfizer sníží bohužel dodávky do celé EU. Pokud bychom termíny na příští týden v pátek otevřeli, neumím si představit, jak bychom je teď tisícům seniorů rušili. 

Nyní se od řídícího týmu snažíme získat přesný počet seniorů, kteří jsou zaregistrováni v jednotlivých okresech našeho kraje. Jakmile se nám to povede a budeme mít jistotu, kolik vakcín a kdy dorazí, otevřeme termíny. Pak už máme jasný plán jak naočkovat naše seniory ve všech okresech během velmi krátké doby. 

Omlouvám se všem Jihočechům za tyhle komplikace, ale bohužel ten systém neřídíme a musíme se přizpůsobovat počtu vakcín. Navíc teď už v dodávkách musíme počítat i s přeočkováním těch, kteří byli očkováni v lednu. Tam se pokusíme ještě získat čas tím, že přeočkování provedeme až po 28 dnech což je možné, ale i tak musíme dodávky, které přijdou rozplánovat. 

Zaznamenal jsem dnes z medií informaci, že systém přiřadil některým občanům v ČR termíny, které neexistují. Pokud se to stalo někomu z Vás z Jihočeského kraje zavolejte prosím na naši krajskou linku 800 100 450. My to vyřešíme.

Během víkendu se ještě snažíme diskutovat s řídícím týmem, který rezervační systém nastavuje, abyste si nemuseli „hlídat“ otevření nových termínů a s PIN kódem se tam běžet hlásit. Opakovaně požadujeme, aby při otevření nových sto termínů například v nemocnici v Českých Budějovicích si systém automaticky „natáhl“ prvních sto zaregistrovaných do tohoto očkovacího centra a pouze jim odeslal zprávu s termínem očkování. Nebo aby nás upozornil, že jim máme zavolat. To, že byste si měli neustále hlídat, zda jsou otevřené termíny a opakovaně se tam snažit hlásit, považuji za naprosto nesmyslné. Doufám, že se to povede a systém tak upraví.  

Pracujeme na tom, abychom v příštím týdnu dokázali už velkou část našich jihočeských seniorů nad 80 let naočkovat. Věřím, že nejdále v úterý budeme schopni vypsat termíny a od středy očkovat ve všech okresech. Pokud budeme mít dost vakcín, tak máme připravený jasný systém a očkování bude probíhat rychle. 

Přeju Vám všem klidnou zimní neděli a prosím případně o šíření této informace, abychom ji dostali ke všem, kteří o ni stojí. Děkuji. 

Na jihu Čech to společně zvládneme.

Jihočeský kraj spustí v pátek bezplatnou telefonickou linku pro seniory. Na čísle 800 100 450 získají informace o očkování proti covidu-19 (14. 1. 2021)

Pomoc seniorům s vyplněním registračního formuláře, výběrem očkovacího centra a objednáním termínu na očkování proti covidu-19. To bude hlavním úkolem pracovníků obsluhujících bezplatnou Informační linku Jihočeského kraje. 

800100450

Její provoz začne v pátek 15. ledna a naši dříve narození spoluobčané ji na čísle 800 100 450 budou moct využívat v pracovní dny od 8 do 16 hodin. Potvrdil to hejtman Martin Kuba s tím, že od uvedeného data bude centrální rezervační systém pro očkování v České republice zatím zpřístupněn pouze pro občany věkové kategorie 80+.

Podle Kuby má informační linka seniorům co nejvíce usnadnit přístup k očkování. „Pro úspěšné vyřízení telefonátu – registrace, budou muset operátorovi sdělit své jméno a příjmení, zdravotní pojišťovnu, rodné číslo, bydliště, zdravotní stav a očkovací centrum, kde by chtěli být očkováni. Pokud si dotyčný nebude jistý, zda je pro něj očkování vhodné, měl by to zkonzultovat s praktickým lékařem,“ upřesnil hejtman. 

Provoz informační linky může být v případě mimořádného zájmu rozšířen. 

Jihočeský kraj získá od státu 10 milionů korun na krytí nákladů souvisejících s řešením koronavirové pandemie (14. 1. 2021)

Primárně na zabezpečení očkování využije Jihočeský kraj 10 milionů korun, které získá od Ministerstva financí. Stejnou částku obdrží i ostatní kraje v rámci státní pomoci na pokrytí nákladů souvisejících s řešením koronavirové pandemie.
Část financí z tohoto balíčku využijí na jihu Čech také na provoz škol, které zajišťují péči o děti zaměstnanců složek IZS, zdravotníků či pracovníků sociálních služeb. Řekl to hejtman Martin Kuba, který je zároveň předsedou Rady asociace krajů ČR.

„Zejména v současné době, kdy je nutno co nejrychleji zabezpečit v krajích očkování, jsem opravdu rád, že Ministerstvo financí vyhovělo naší žádosti a finanční prostředky nám poskytlo. Všechny kraje i tak samozřejmě hradí celou řadu dalších nákladů spojených se zajištěním očkování z vlastních rozpočtů,“ okomentoval krok ministerstva Kuba.

Rozdělením 10 milionů korun pro každý z krajů v České republice hejtmani podle Kuby úspěšně dosáhli naplnění svého požadavku o uvolnění finančních prostředků z účelové rezervy státu na řešení krizových situací v rozpočtové kapitole Všeobecná pokladní správa.

O účelovou dotaci na řešení krizových situací se kraje ucházely už loni. Kladně byla jejich žádost vyřízena v březnu při 1. vlně pandemie. V říjnu ale jejich dvě opakované žádosti o uvolnění 140 milionů korun Ministerstvo financí zamítlo s tím, že účelová rezerva finančních prostředků v kapitole Všeobecná pokladní správa státního rozpočtu je pro rok 2020 již vyčerpána.

Jihočeská očkovací centra mají název i logo (13. 1. 2021)

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba: "Naše jihočeská očkovací centra už se budují a taky už mají svůj název a logo. Stejný název budou mít noviny, které budou všichni Jihočeši dostávat do svých schránek. V nich najdou všechny potřebné informace. To zvládneme."

očko

 

V Českých Budějovicích staví od úterý první očkovací centrum v kraji (12. 1. 2021)

Stavba velkokapacitního očkovacího centra pro veřejnost, která se bude chtít vakcinovat proti covidu-19, začala v Českých Budějovicích v úterý 12. ledna. Jedná se o první zařízení svého druhu v Jihočeském kraji a vyroste v Pavilonu T1 na českobudějovickém výstavišti. Potvrdil to hejtman Martin Kuba.

„V pondělí se uskutečnila koordinační schůzka, kde bylo projednáno konečné uspořádání s ohledem na možnosti objektu Pavilonu T1. Domluvili jsme se také na vnitřním vybavení a organizaci provozu a procesů, které budou v jednotlivých částech fungovat tak, aby byla činnost centra co nejefektivnější a bylo odbaveno co nejvíce zájemců o očkování,“ upřesnil Kuba.

Vnitřní vybavení, jak hejtman dále uvedl, bude zapůjčeno z části od společnosti Výstaviště České Budějovice, z části z Nemocnice České Budějovice a případně doplněno krajem. „V současné době začínáme s náborem personálu. Vedle zdravotníků budeme potřebovat i pomocný personál na administrativu a dále lidi na regulaci uvnitř pavilonu i u příjezdu,“ nastínil Kuba s tím, že zkušební provoz centra, během kterého budou prověřeny a odzkoušeny jednotlivé činnosti a postupy, se plánuje na příští týden.

Pro starší občany Jihočeského kraje pak krajský úřad připravuje bezplatnou informační linku, kde za ně operátoři provedou registraci, výběr očkovacího centra a objednání termínu. 

 

Hejtman Kuba představil vakcinační strategii Jihočeského kraje: Specializovaná „vysokoprůtoková“ vakcinační centra (4. 1. 2021)

Hejtman Martin Kuba dnes představil vakcinační strategii Jihočeského kraje. Naočkovat je nutno 4 až 6 tisíc lidí denně! Tyto počty není možné zvládnout v jihočeských nemocnicích především z logistických a prostorových důvodů. "Proto chceme jít cestou specializovaných „vysokoprůtokových“ vakcinačních center. Pokud chceme naočkovat velké množství lidí v krátkém čase, musíme pochopit základní věc: samotné očkování zabere v celém procesu nejméně času," řekl Kuba a dodal, že o úspěchu, či neúspěchu rozhodne komunikace, administrativní nastavení a logistika. 

Vakcinační strategie má 4 základní cíle:

1) Snížit úmrtnost na nemoc covid-19 v Jihočeském kraji.
2) Zabránit přetížení zdravotního systému v Jihočeském kraji.
3) Stabilizovat a udržet zdravotní systém pro zabezpečení zdravotních služeb v Jihočeském kraji.
4) Vytvořit kolektivní imunitu na základě co nejvyšší míry proočkovanosti nerizikové skupiny obyvatelstva Jihočeského kraje ve věku 20-60 let.

Kompletní informace naleznete v prezentaci Vakcinační strategie Jihočeského kraje