Otevřený dopis pendlerů hejtmance a otevřená odpověď hejtmanky pendlerům

Vážená paní hejtmanko,

viděli jsme Vaše vystoupení proti pendlerům a Váš hlasitý požadavek na zamezení jejich práci. To, co nyní připravila vláda, je naprosto zničující pro 60.000 takto pracujících občanů. Je to omezování základních lidských práv. Nevím, jestli si uvědomujete, jak jste tyto lidi vlastně hodili přes palubu. A jsou to lidé velmi pracovití, kteří při nedostatku práce v českém pohraničí nezneužívali náš sociální systém, ale hledali práci. Přinesli do této oblasti nemálo peněz, za které zde opravovali a budovali.

Zakrýváte takto vaše chyby, které jste jako koaliční partner ve vládě a i vy jako hejtmanka (a zdravotnictví jste měla na starosti i v minulém období) udělali v přípravě na tuto pandemii. Naprostý nedostatek ochranných materiálů se snažíte vyeliminovat plošnými restrikcemi. Nejvíce nakažených v našem okolí plyne ze zdravotnictví, ne od pendlerů. Ale myslím si, že úkolem není ukázat na viníka, ale zabezpečit chod v demokracii a umožnit lidem pracovat.

Velmi jste mne zklamala. Byli jsme vaši voliči, vkládali jsme ve Vás velkou důvěru.

Vím, že se tento email k vám asi ani nedostane, ale třeba se tyto názory dozvíte z medií, protože to není názor ojedinělý. Takto nás smýšlí mnoho (i když jsme byli v minulosti vaši příznivci).

Ing. Pavel Valta

Otevřená odpověď hejtmanky pendlerům

Vážený pane,

přišel mi otevřený dopis pendlerů hejtmance. Uražený, osočující, výhrůžný. Důvod? Dovolila jsem si upozornit na rizika, která přináší pravidelný každodenní pohyb přes hranice. Ve chvíli, kdy jsou hranice uzavřené, proudí přes ně denně 50 000 lidí. Na druhé straně se potkávají se spoluzaměstnanci, úroveň ochrany je velmi různá. Vracejí se domů, nakupují, setkávají se s rodinami.

Chtějí si, a to chápu, zachovat svou životní úroveň. I majitelé restaurací, obchodů, kadeřnice, masérky a další se museli vypořádat s tím, že zdroj jejich obživy byl náhle uzavřen a nikdo se jich neptal. Neboť se u nich mohli jiní nakazit.

Uvědomujete si, že i Vy jste zdrojem rizika, jak ukazují mapy a grafy nákaz, skutečně velmi významným? Máte rodiče, babičku? Všechny prvotní nákazy v kraji pocházely ze zahraničí. Cestovatelé a pendleři. Od nich pak přes jejich kontakty další.

Naplnila se naše noční můra. Nákaza u těch nejzranitelnějších. V domově pro seniory. Prvotní kontakt opět přes člověka, který pravidelně překračoval hranice.

Cítím zodpovědnost za zdraví Jihočechů. Nejen ze zákona. Ale i lidsky. Musím, stejně jako ostatní hejtmani z příhraničí, upozorňovat na rizika. Čeká nás obrovská zkouška, jsme na začátku a Vy mi říkáte, že nehodláte slevit ze svého způsobu života. Přitom máte volbu. Zůstat za hranicemi, podmínky pro ubytování tam máte, nebo zůstat doma. Jsou lidé, kteří tuto volbu neměli. Dnes se obávají krachu svých léta budovaných firem. A nekřičí. Cítí zodpovědnost, mají svědomí. A takových je i mnoho pendlerů, jejich postoj velmi oceňuji a děkuji za něj.

Přeji hodně zdraví. Pokud by nebylo, jihočeské zdravotnictví je připraveno i pro Vás. Jestli se nerozhodnete pro to zahraniční a platbu natvrdo. Volit mne nemusíte, přežiju to.

Ivana Stráská

Mapa výskytu nakažlivých případů k 26. 3. 2020 v jižních Čechách (označeny červeně, případy pocházející od lidí pravidelně překračující hranice označeny „P“)

pendleři - mapa

28.03.2020 Bc. David Hocke