Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Ano. Čtete správně. Přesně tak je, mimochodem velmi trefně, pojmenován jeden z nejbizarnějších skalních útvarů České Kanady. Cesty k této přírodní kuriozitě, nacházející se mezi obcemi Terezín, Nový Svět a Valtínov východně od Jindřichova Hradce, rozhodně nikdo nelitoval. Bez vlastního snímku pak odtud odešel jen málokdo

Přírodní park Česká Kanada se roztodivnými skalními formacemi jen hemží. K vidění je zde také Kamenný stůl, Ďáblův chléb a řada dalších solitérních kamenů. Některým z nich je někdy přisuzována i rituální minulost. Ďáblova prdel je však asi nejznámější. A právě nyní, v kulise s barvami si hrajícího podzimního slunce, je zážitek z těchto míst mimořádně koncentrovaný. Přesvědčit se o tom může každý. Stačí využít zlevněné ubytování, přijet a třeba i vyhrát pobyt zdarma,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Petr Soukup a doplnil, že slevy na pobyt s možností výhry si lze až do konce listopadu zajistit prostřednictvím voucheru z webu JCCR: www.dovolena.jiznicechy.cz .

Ráz zdejší krajiny je jako stvořený k pěším a cyklistickým výletům, návštěvě památek a toulkám přírodou. Při pěším výletu k Ďáblově prdeli v lesích u rybníka Zvůle by žádný z návštěvníků rozhodně neměl vynechat nedalekou rozhlednu U Jakuba, přímo v srdci České Kanady, na Havlově Hoře v nadmořské výšce 680 metrů. V současné době otevřenou pouze o víkendech.

Z Jakuba i Lanštejna je vidět až do Rakouska

Nevšední zážitek spojený s vyhlídkou do okolí na překrásnou přírodu plnou lesů, rybníků a četných vodních toků by si neměl nikdo při návštěvě Jindřichohradecka nechat ujít. Rozhledna u Jakuba skýtá úžasný výhled na přírodní park, obec Valtínov, ale i na Dačice a Český Rudolec se zámkem Malá Hluboká. Na horizontu je dobře vidět zejména výrazný vrchol Javořice s mohutným vysílačem a spatřit je možné také rozhledny na Oslednici, Křemešníku a Mařence. Při ideálních podmínkách je dobře vidět i rakouský Schneeberg,“ konstatovala produktová manažerka turistické oblasti Česká Kanada Kateřina Brůžková.

Rozhledna U Jakuba připomíná svým ojedinělým tvarem tužku. S výškou stožáru 40,7 metru je rozhledna nejvyšší vyhlídkovou stavbou z dřevěných lepených profilů a druhou největší dřevěnou stavbou tohoto typu v České Republice. V okolí rozhledny se nachází kaskády rybníků, retenčních nádrží a zajímavé solitérní kameny. Mezi ty nejznámější patří už zmíněná Ďáblova prdel u Terezína, kam vede i jedna z nově vybudovaných naučných stezek.

Přímo hříchem by bylo vynechat výstup na hrad Landštejn. Ten byl vybudován na počátku 13. století zřejmě moravskými Přemyslovci jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Svým pojetím dvou věží propojených palácem, představuje ojedinělý komplex svého druhu v Čechách a je jedním ze tří dochovaných románských hradů u nás. „Horní část vyšší věže je upravena jako vyhlídková, odkud se otevírá pohled na hluboké lesy České Kanady či hladinu landštejnské vodní nádrže. Vidět je také Staré Město pod Landštejnem a území sousedního Rakouska. Na Landštejn je možné jít i skvělou, byť trochu delší, procházkou od Ďáblovy prdele a od Zvůle. Právě tato cesta nabízí celou řadu zajímavých skalních útvarů,“ dodala Brůžková.

Návštěvníci s dětmi by podle ní neměli vynechat návštěvu ZOO Na Hrádečku, domácí ZOO Bejčkův mlýn ve Slavonicích nebo o víkendech a nepříznivém počasí muzeum veteránů v Nové Bystřici. Nabídka je ovšem mnohem širší a prostudovat ji podrobně umožňuje web: www.ckanada.cz .

„Zájemci o podzimní návštěvu jižních Čech si mohou konkrétní místa svého pobytu vybrat pohodlně s různými slevami a bonusy už nyní na našem webu: www.dovolena.jiznicechy.cz . Poslední noc se slevou je možné objednat z 29. na 30. listopadu,“ připomněla vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Polášková. Na uvedeném webu pod odkazem „Informace“ lze také nalézt jednoduchý návod, jak postupovat při zapojení do soutěže o devět podzimních pobytů na jihu Čech zdarma a hlavní cenu, kterou bude dovolená na rok 2022 v hodnotě 20 tisíc korun.

Turistická oblast Česká Kanada, součást malebných jižních Čech, je ideálním místem nejen pro letní dovolenou. Na své si tu přijdou všechny věkové kategorie, které tu čeká poučení, zábava i dobrodružství. V České Kanadě je možné navštívit města s bohatou historií, nahlédnout za brány hradu Landštejn, zámku Červená Lhota, zámku Dačice a Jindřichova Hradce či vystoupat na některou z městských věží. Česká Kanada, to je také nádherná příroda, která přímo vybízí k objevování. Fascinující krajinné scenérie si lze vychutnat z vlaku jezdícího na úzkokolejce, pěšky nebo z cyklistického sedla. Celá oblast je protkána hustou sítí turistických stezek a cyklotras. V České Kanadě je také zhruba třicítka originálních muzeí a galerií s různým tematickým zaměřením. Mezi světově významné expozice se řadí Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka a expozice Městského muzea v Dačicích věnovaná první kostce cukru na světě. V Nové Bystřici má své sídlo největší muzeum amerických automobilových veteránů v Čechách.

25.10.2021 Bc. David Hocke