Půl století planetária v Českých Budějovicích

V pátek 21. května 2021 uplyne 50 let od otevření českobudějovického planetária, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj. Hlavní součástí ve výbavě tehdejšího sálu byl opto-mechanický přístroj Zeiss ZKP-1 vyrobený v německé Jeně. Precizní projekční přístroj je dodnes plně funkční a jako technická památka nadále zdobí sál planetária. To je od roku 2019 vybaveno nejmodernější digitální technologií, skýtající daleko více možností.

Planetárium bylo otevřeno roku 1971, projekční přístroj byl však od firmy Zeiss zakoupen již roku 1961. Do šedesátých let spadá též projekt celé nové přístavby se stupňovitým kinosálem, vstupní halou, zázemím  pro návštěvníky a pracovnami v patře. Jeho autory jsou architekt Ludvík  Sýkora a inženýr Milan Pázler. Stavba je inspirována západní brutalistní  architekturou. Výraznou válcovou část stavby se sálem planetária zdobí velké astronomické sgrafito výtvarníka Jana Hally. Nová přístavba sice zakryla pohled na původní funkcionalistickou budovu, ovšem zůstává zajímavým a příjemným prvkem v relaxační zóně Háječek.

Normalizační rok 1971 se nejeví zrovna nejlepším myšlenkovým základem pro rozvoj kulturně-edukační instituce, ale podíváme-li se s nadhledem, uvidíme rašící zárodky slibné budoucnosti. Co se ještě dělo?

Ve stejném roce se na povrch Měsíce vydali američtí astronauti z Apolla 14 a Apolla 15. Ve vůbec první orbitální stanici Saljut 1 kroužili po oběžné dráze kolem Země sovětští  kosmonauti. Narodil se Elon Musk a byla objevena první černá díra známá jako Cygnus X-1. Nebyla objevena žádná jasná kometa, zato jsme v Československu mohli pozorovat jak úplné zatmění Měsíce, tak částečné zatmění Slunce. Ve Švýcarsku teprve roku 1971 dostaly ženy volební právo a v USA se demonstrovalo proti válce ve Vietnamu. Komunistická strana Československa oslavila 50 let od založení a Josef Škvorecký založil v Torontu exilové nakladatelství '68 Publishers. V Českých Budějovicích byl otevřen nejmodernější plavecký stadion v tehdejším  Československu. John Lennon vydal Imagine, jednu z nejkrásnějších písní všech dob. Společnost Intel uvedla na trh první mikroprocesor 4004 v křemíkové destičce a tím otevřela cestu k miniaturizaci počítačů od obřích elektronkových sálových strojů k tomu, co dneska všichni nosíme v kapse, a co nám dnes umožňuje jak sledovat rychle letící asteroidy z Kleti, tak předvádět návštěvníkům pozoruhodný vesmír v digitálním fulldome planetáriu.

Letošní situace dlouho nepřála veřejným projekcím, a tak nové světy zatím čekají na objevení za dveřmi planetária. Jakmile to okolnosti dovolí, dveře se otevřou a opět přivítají návštěvníky barevnými scenériemi z vesmíru, působivými filmy i obrazotvorným vyprávěním lektorů a hlavně oblohou posetou zářícími hvězdami. Nová půlstoletá éra planetária právě začíná.

Zřizovatelem Hvězdárny a planetária České Budějovice je Jihočeský kraj.
 

21.05.2021 Bc. David Hocke