Text na řeč

Úžasný nápad! Ministryně financí Schillerová chválila českobudějovické OČKO

Za výborný nápad označila ministryně financí Alena Schillerová myšlenku velkokapacitních očkovacích center, se kterou přišel začátkem ledna jako první hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a v rekordním čase ji též uvedl do praxe. Dnes funguje velkokapacitních OČKOcenter v kraji celkem sedm, v každém okresním městě jedno. Ministryně Schillerová navštívila OČKO českobudějovické, které bylo vybudováno za rekordních sedm dnů. Doprovázel ji hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, jeho finanční náměstek Tomáš Hajdušek a generální ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek. 

Ten nápad se mi zdá úžasný, a líbil se mi už v době, kdy jsme s panem hejtmanem a zároveň předsedou Asociace krajů ČR řešili rozdělení krizové rezervy 140 milionů korun mezi všechny kraje,“ neskrývala nadšení ministryně Schillerová a prozradila, že už tehdy projevila zájem se na OČKOcentrum přijet podívat. „Nechala jsem se centrem provést a vysvětlit si, jak zde vychytali nejrůznější provozní věci. Takovýto velkorysý prostor by se v nemocnicích těžko hledal. A v době, kdy je potřeba rychle proočkovat co nejvíce těch nejzranitelnějších, je myšlenka velkokapacitních center v každém okresním městě skvělá,“ dodala ministryně, kterou hejtman Martin Kuba pozval i k dalšímu pracovnímu jednání přímo na hejtmanství, aby jí představil hospodaření kraje a možnosti dalšího rozvoje jihočeského regionu. 

Finance, které Jihočeský kraj z krizové rezervy státu dostal, využije právě pro OČKA. „Těch deset milionů od státu nám velmi pomohlo, protože pokryje provoz OČEK zhruba do června,“ uvedl hejtman Martin Kuba a vzpomněl, že s myšlenkou vybudování velkokapacitních center přišel počátkem ledna. První zájemci o očkování pak byli v českobudějovickém OČKU naočkováni 18. ledna, kdy bylo uvedeno do provozu. „Bylo mi tehdy jasné, že proočkovat v krátkém čase co nejvíce lidí je logisticky velmi složitý proces, ve kterém je samotné píchnutí jehlou to nejjednodušší. Nechtěli jsme, aby zájemci o očkování seděli v přeplněných chodbách našich nemocnic a ani není možné, aby nemocničními prostory procházelo 1 300 lidí denně. S řediteli nemocnic a kolegy architekty jsme si tehdy proto sedli, začali jsme si kreslit, jak by to mohlo vypadat,“ vzpomněl hejtman Kuba a připomněl zároveň, že jeden z prvních krajů, který s touto strategií přišel, byl právě Jihočeský kraj. „Že se jedná o správnou strategii se ukazuje právě dnes, kdy očkujeme enormní počty zájemců. Tento týden 26 tisíc, příští pak dokonce třicet tisíc. To tempo můžeme držet právě díky těmto očkovacím centrům a samozřejmě díky tomu, že konečně chodí vakcíny,“ dodal hejtman.  

S počty očkovaných pak seznámil ministryni Schillerovou ředitel nemocnice Šnorek „Jsme jedenácté nejvýkonnější OČKO v republice,“ uvedl pro zajímavost.  
 

Štítky