Text na řeč

Vyhlášení výsledků jihočeského krajského kola soutěže školních novin a časopisů

V pátek 25. září 2020 se nám nakonec přes veškerá omezení podařilo úspěšně uskutečnit jubilejní 10. ročník jihočeského krajského kola soutěže školních novin a časopisů. Vyhlášení přeložené z dubnového termínu s sebou pro žáky a studenty neslo prodloužení možnosti se do soutěže přihlásit a zaslat aktuální čísla svých výtvorů, a to až do konce měsíce června. Počet přihlášených byl nakonec lehce nižší než v jiných ročnících, oceňovali jsme nakonec 23 časopisů z 22 škol, což z našeho kraje ale stále dělá ten daleko nejpilnější, neboť po nás následují až Moravskoslezský kraj a kraj Vysočina s 15 přihlášenými.

Samotné vyhlášení proběhlo druhý rok po sobě ve studentském klubu Kampa v areálu Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Stalo se bohužel to, že střední školy v kraji dostali nařízené ředitelské volno a pro to se rozhodlo i nemálo základních škol. Účast tak byla proti předchozím ročníkům asi na třetině, dorazilo 23 účastníků z řad žáků, studentů a pedagogického doprovodu.

Před samotným vyhlášením se svými příspěvky vystoupili: Kateřina Dolejšová z českobudějovického Eurocentra, Václav Votruba s povídáním o své novinářské práci, Tomáš Berný a Johana Hošková z platformy Eurodesk při Domu zahraniční spolupráce v rámci oslav 30 let Eurodesku a Jiří Muk s Alenou Mlčákovou z našeho CPDM, o.p.s. s pozvánkami na akce Médiakemp a Kurz animovaného filmu, vhodnými pro mladé novináře.

V kategorii webových novin a časopisů zvítězil magazín Grafoman studentů ze strakonického gymnázia, v kategorii těch nejmladších, žáků I. stupně, Oskárek ze ZŠ O. Nedbala v Českých Budějovicích. Na druhém stupni opanoval soutěž Volaráček z volarské základní školy. Nejsilněji obsazenou kategorií byli časopisy, které vydávají žáci I. i II. stupně dohromady. Tady si hodnotné vítězství připsal Tyláček ze ZŠ J. K. Tyla v Písku. Kategorii časopisů z víceletých gymnázií si opět usurpoval Magazín 64 z gymnázia Česká v Českých Budějovicích a nakonec poslední kategorii tvořenou pouze studenty středních škol vyhrál tradiční Vedneměsíčník z Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích.

Vzhledem k nízké účasti nám zůstalo „doma“ mnoho diplomů a dárkových tašek se zajímavými cenami, které budeme dodatečně dle domluvy distribuovat jednotlivým redakcím.

Hlavním partnerem a donátorem soutěže je Jihočeský kraj, dále platforma EURODESK při Domu zahraniční spolupráce a Eurocentrum České Budějovice

autor textu: Jan Čermák