Výsledek mimořádné kontroly ukázal zhoršení stavu mostu přes Malši, která si do pěti let vynutí jeho výměnu

Do pěti let. Tak zní lhůta, do které nechá kraj postavit nový most Kosmonautů přes řeku Malši v českobudějovické Mánesově ulici. Důvodem je zhoršení jeho technického stavu, které odhalila mimořádná preventivní kontrola. Potvrdil to v pátek 27. května hejtman Martin Kuba.V majetku kraje se nachází na silnicích II. a III. tříd celkem 1 074 mostů, jejichž technický stav průběžně kontrolujeme. To platí i o mostu Kosmonautů přes Malši v Českých Budějovicích. Jeho kontrola probíhala každý rok. Ta z dubna loňského roku označila jeho stav na stupnici jedna až sedm hodnotou tři. Tedy dobrý. V létě téhož roku objevili naši mostaři při další kontrole vodu na mostní izolaci. Z toho důvodu jsme mimořádně objednali u renomovaného dodavatele podrobné posouzení mostu za jeden milion korun. U tohoto typu mostu je totiž nutné udělat sondy, aby se technici dostali k posouzení ocelových výstuží, které jsou v betonové konstrukci. Tato kontrola následně ukázala, že se stav mostu zhoršuje a byl překvalifikován na stav pět. To také znamená, že je nutné zde provést omezení dopravy pro vozidla o hmotnosti nad 23 tun. Nyní tam byla nosnost do 35 tun. Z konzultace s odborníkem na veřejnou autobusovou dopravu nicméně vyplývá, že omezení nebude mít dopad pro cestující osobní ani veřejnou dopravou. Vedení linek po Mánesově ulici totiž nebude žádným způsobem omezeno,“ vysvětlil Kuba. Zároveň zdůraznil, že poslední uvedená kontrola byla provedena z opatrnosti a nad rámec povinností uložených právními předpisy. Nařčení, že by kraj zanedbával péči o svůj majetek, jak v tiskové zprávě uvádělo vedení města se naprosto nezakládá na pravdě. Naopak díky mimořádné kontrole navíc má kraj dostatek času naplánovat stavbu nového mostu tak, aby dopravní situaci ve městě komplikovala co nejméně.

Mimořádná kontrola totiž doporučuje provést nápravu do pěti let. Tedy do roku 2027. „Počítáme s tím, že most bude nově postaven až po dokončení zanádražní komunikace, dálničního obchvatu Českých Budějovic a Jižní tangenty. A to především kvůli tomu, aby byly v Českých Budějovicích zajištěny pro účastníky silničního provozu alternativní dopravní trasy,“ uzavřel Kuba.

27.05.2022 Bc. David Hocke