Text na řeč

Žáci z českobudějovické ZUŠ hostovali ve Francii

Ve dnech 8. – 15. 12. 2019 se uskutečnil pracovní pobytový zájezd žáků českobudějovické Základní umělecké školy B. Jeremiáše do Francie. Škola spolupracuje s francouzskou hudební školou ve městě Héricourt, vzdáleném asi 800 km již pět let a toto setkání bylo třetí v pořadí. Zájezdu se zúčastnilo 42 žáků a 7 učitelů. Celý pobytový program byl hodně intenzivní, cílem spolupráce bylo secvičit společně komorní skladby, které byly poté prezentovány na koncertech. 

Na středečním koncertě dne 11. 12. 2019, který se uskutečnil ve velkém sále Jean Robin na půdě školy hráli žáci ZUŠ B. Jeremiáše samostatně. Na dvou sobotních koncertech (14. 12. 2019), které se uskutečnily ve velkém koncertním sále La Cavalerie asi pro 500 lidí pak byly prezentovány společně nacvičené skladby. Závěrečná čísla večerního slavnostního koncertu zahrál asi stočlenný orchestr, jehož zhruba třetinu tvořili naši čeští žáci a učitelé.

Češi a Francouzi se při společné práci hodně sblížili, seznámili se s odlišnými metodickými postupy a pracovními návyky. Žáci byli velice disciplinovaní, zodpovědní a nadšeni pro společnou práci a ve svém uměleckém vývoji se posunuli o velký kus dopředu. 

Text: Michaela Hudečková, ředitelka školy