Začíná devátá Zimní olympiáda dětí a mládeže. Jihočeský kraj sází na karate a biatlon

Dnes začíná v Karlovarském kraji devátá Zimní olympiáda dětí a mládeže. Jižní Čechy bude reprezentovat skoro 100 sportovců, kteří chtějí zabojovat o co nejlepší umístění. Na zahajovacím ceremoniálu podpoří naše barvy i náměstek hejtmanky Zdeněk Dvořák.

Nejvíce sportovců z Jihočeského kraje pochází z Českých Budějovic, Písku, Tábora či Strakonic, ale ve výpravě nechybí ani talentovaní reprezentanti z menších šumavských obcí. Velké šance na medaile se předpokládají zejména v běžeckém lyžování, karate nebo biatlonu, kterého se účastní známé tváře, jako například Hana Randáková.

Jihočeši si věří i v krasobruslení, v němž chtějí obhájit bronzové medailové umístění z předchozích zimních her, na nichž skončili na celkovém osmém místě. "Letos jsme si hranici úspěchu nenastavili," uvedl Jan Steinbauer, člen vedení výpravy.

Mladé sportovce z Jihočeského kraje povede na zahajovacím ceremoniálu v KV areně vlajkonoš Václav Nedorost, dvojnásobný juniorsky mistr světa v hokeji.

O medaile se bude bojovat na zimních stadionech v Chebu, Karlových Varech a Sokolově. Lyžaři a snowboardisté se předvedou na Božím Daru, nejvýše položeném městě v České republice, na Klínovci a dokonce i v německém Oberwiesenthalu. Soutěžit se bude i ve Spa Hotelu Thermal, kde se utkají šachisté a mladí hudebníci hrající na elektronické klávesové nástroje.

Česká televize nabídne živé vysílání a reportáže ze všech sportovišť

Již od roku 2017 vysílá z akce živé přenosy ČT sport. I letos se mohou fanoušci těšit na přenosy z různých sportovišť, na známé sportovní hosty v olympijském studiu a samozřejmostí je i živý přenos ze slavnostního zahájení, který poběží na iVysilani. „Mládežnický sport si zaslouží pozornost a Česká televize mu ji dlouhodobě a ráda věnuje. I letošní hry zimní Olympiády dětí a mládeže proto pojmeme jako významnou sportovní událost, která si zaslouží speciální vysílání. Tak jako u akcí profesionálního sportu budeme mít studio po celou dobu konání přímo v místě dění a přenosy budeme vysílat živě. A to navíc každý den z jiné lokace. Naše mobilní terénní studio propojí vysílání z dějiště i ze zákulisí her,“ vysvětluje výkonný ředitel programu ČT sport Jiří Ponikelský.

Aktuální informace o výsledcích přinese také mobilní aplikace

Kromě oficiálního webu ODM si mohou účastníci i fanoušci stáhnout aplikaci a veškeré informace o dění na největší multisportovní akci mít přehledně v mobilu. „Olympiáda dětí a mládeže je neustále se vyvíjející projekt, každým rokem se ji snažíme vylepšovat jak pro sportovce, tak i pro fanoušky. Proto jsme přistoupili i k vývoji mobilní aplikace, která uživatelům usnadní přístup k informacím,“ okomentoval místopředseda ČOV Filip Šuman. Již nyní je možné aplikaci stáhnout v Google store a App store pod názvem ODM2020.

V souladu s olympijskou tradicí se nejúspěšnější sportovci dočkají prvního ocenění přímo na sportovištích, kde proběhnou květinové ceremoniály. Šest nejlepších sportovců z každého závodu obdrží diplom a plyšového maskota, veverku Čiperku, a dárky od partnerských měst. Mladí talenti budou bojovat o medaile v 12 sportech. Odpočinout si nebo načerpat nové informace mohou účastníci v Olympijském domě v Thermalu, který nabídne každý den zdarma program pro veřejnost.

Novinky a zajímavosti k blížící se olympiádě dětí a mládeže hledejte na:
Instagram: #odm.gang

19.01.2020 Bc. David Hocke