Zoo Hluboká v jižních Čechách míří do finále soutěže #jaknaklima. Hlasovat pro ni můžete ještě měsíc

Finalisté soutěže Adapterra Awards o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu se utkají o hlasy veřejnosti. Z osmnácti inspirativních projektů můžou lidé vybírat už jen měsíc, anketa o Cenu sympatie končí 15. října. Mezi nejlepší nápady se za jižní Čechy probojoval i projekt Zelené střechy a přírodě blízké trvalkové výsadby v Zoo Hluboká. V soutěži od Nadace Partnerství veřejnost vybírá až dva české projekty a jeden rakouský. Více na www.adapterraawards.cz.

Zelené střechy v Zoo Hluboká jsou nyní pokryté rostlinami a trávníky postupně nahrazují pestré trvalkové plochy. Díky tomu se zvýšila schopnost celé oblasti zadržovat vodu. Zoo tím nahrazuje zeleň, o kterou okolí přišlo při výstavbě zahrady. Vedení zoo si také pochvaluje, že zahrada je nyní pro návštěvníky příjemná i v případě, že se v expozici nepodaří pozorovat vystavované zvíře.

„Vegetační střechy na administrativní budově, pavilonech, stájích a dalších ubikacích pro zvířata v zoologické zahradě zadržují dešťovou vodu, zpomalují její odtok z území zoo, a udržují uvnitř i v jejich okolí přijatelné mikroklima pro zvířata, návštěvníky zoo i její zaměstnance,“ popisuje Roman Kössl, zástupce ředitele zoologické zahrady.

Návštěvníci zoo dříve procházeli areálem víceméně tradičního vzhledu. Mezi pavilony byly na krátko posekané trávníky, udržované stromy a keře, střechy pavilonů měly obvyklé krytiny. Pak ale v roce 2000 přišla změna celé koncepce a zoo se začala postupně proměňovat.

Fanoušci tohoto i dalších sedmnácti projektů mohou z jedné emailové adresy hlasovat na webu www.adapterraawards.cz. V posledním týdnu od 8. října bude navíc počet hlasů pro finalisty tajný. Vítěz veřejného hlasování i vítězové vybraní odbornou porotou soutěže si pak odnesou zážitky ze zahraničních exkurzí. Výherci vybraní odborníky navíc získají i finanční ocenění. Vítěz kategorie Volná krajina získá 100 000 Kč od hlavního partnera soutěže Nestlé Česko a vítěz v kategorii Zastavěná území 50 000 Kč od Plzeňského prazdroje. Výsledky Nadace Partnerství vyhlásí 4. listopadu během odborné konference o adaptačních opatřeních ve městech v pražském HubHub Paláci Ara.

Kontakt:
David Kopecký, media relations, david.kopecky@nap.cz, 721 468 231