Text na řeč

AKTUÁLNĚ z KHS: Počet nemocných COVID-19 se na jihu Čech v úterý zvýšil o 4 na celkových 34

V Jihočeském kraji zaznamenali hygienici k úterní 18. hodině čtyři nové případy nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak v regionu zvýšil na 34.

Dnes vyšetřily laboratoře Nemocnice České Budějovice a českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR celkem 159 suspektních vzorků od osob, u kterých lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Čtyři z nich byly bohužel pozitivní. U všech čtyř osob šlo buďto o pendlery nebo jejich rodinné příslušníky, prosím proto osoby, které přejíždějí ze zahraničí, o maximální opatrnost a ohleduplnost. V tuto chvíli na území našeho kraje evidujeme celkem čtyřiatřicet pozitivně testovaných osob,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS JčK) doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.

Mezi nemocnými je 19 žen a 15 mužů. Jedenáct nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku, devět je z Českobudějovicka, osm z Prachaticka, čtyři z Českokrumlovska a dva z Táborska. Písecko a Jindřichohradecko zatím stále vykazují nulu. S podezřením na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 2064 osob.

„Indikace k odběru na vyšetření COVID-19  stanovují praktičtí lékaři, infektologové a lékaři oboru epidemiologie. Pacienti jsou směrováni do odběrových míst, která jsou zřizována mimo zdravotnická zařízení tak, aby vnitřní prostory zdravotnických zařízení nebyly kontaminovány. V provozu jsou vedle českobudějovické nemocnice i v Táboře, Strakonicích, Jindřichově Hradci a od zítřka nově i v Prachaticích,“ poznamenala docentka Kotrbová.

Seznam odběrových míst je k dispozici na webové adrese: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/ . „Pacienti se k odběru dostaví vlastním autem. Pokud tuto možnost nemají, mohou požádat svého lékaře o odeslání mobilního odběrového týmu do místa jejich pobytu,“ doplnila epidemioložka jihočeské KHS MUDr. Jitka Luňáčková. Na výsledky testů se čeká doma s tím, že po tuto dobu se musí chovat jako v karanténě. „Pokud je pacient vyšetřen a výsledek je negativní, je důležité po celou inkubační dobu 14 dnů zůstat v domácí izolaci a dodržovat základní hygienická pravidla s důslednou izolací osob. Sledovat svůj zdravotní stav, měřit si teplotu a v případě zdravotních komplikací kontaktovat svého praktického lékaře nebo zdravotnickou záchrannou službu,“ konstatovala MUDr. Luňáčková.

V případě pozitivity jsou pacienti podle svého aktuálního zdravotního stavu buď hospitalizováni, nebo častěji ponecháni v domácí izolaci. Ta trvá opět minimálně 14 dnů a teprve po opakovaných testech, které musí být dvakrát negativní, mohou být prohlášeni za vyléčené.
 

Štítky