Krajský investiční fond se chystá na svou premiéru. Do projektů měst a obcí, které mají zkvalitnit život Jihočechů, napumpuje 200 milionů Kč

Na svou premiéru v praxi se chystá Krajský investiční fond (KIF). Jeho vznik iniciovala nová vládnoucí koalice bezprostředně po loňských volbách na jihu Čech.Cílem Krajského investičního fondu je podpořit takové projekty obcí a měst, které by bez této podpory nešly realizovat, nebo jen velmi obtížně. Jeho vznik jsme Jihočechům slíbili před volbami a jsem rád, že jsme na splnění tohoto slibu našli shodu v rámci celé koalice,“ uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba. Do projektů měst a obcí, které mají zkvalitnit život Jihočechů, kraj letos napumpuje 200 milionů korun. „Celková hodnota takto podpořených investic je 1,3 miliardy korun. Krajský investiční fond tak má velký multiplikační efekt,“ doplnil Kuba.

Seznam příjemců schválila ve čtvrtek 13. května rada kraje s tím, že o finální podobě rozhodne krajské zastupitelstvo ve čtvrtek 20. května. Informoval o tom náměstek hejtmana pro ekonomiku a finance Tomáš Hajdušek.

Navrhujeme podpořit celkem 30 projektů ve všech okresech kraje. U malých obcí do tisíce obyvatel chceme podpořit 11 projektů, zejména v oblasti občanské vybavenosti, jako například obecní a kulturní domy a hasičské zbrojnice. Osm projektů bychom rádi podpořili v oblasti školství. Jde zejména o výstavbu nových mateřských škol a rekonstrukci již existujících základních škol,“ upřesnil náměstek Hajdušek. Neméně důležitá je podle nás také podpora velkých projektů okresních měst, jako je například nový plavecký areál v Písku nebo Centrum pro seniory v Táboře.

Příjem žádostí do KIF byl spuštěn v pilotním a ryze online systému letos 15. února. Vzhledem velkému zájmu měst a obcí, které se o dotaci ucházely, byly v prvním kole hodnoceny žádosti, které byly podány do 31. března. „Hodnocena byla především věcná stránka projektu, jeho připravenost k realizaci a přínos pro občany dané obce nebo města a okolí,“ uvedl Hajdušek. Zároveň připomněl, že z KIF lze městu nebo obci poskytnout investiční dotaci na plánovanou akci a konkrétně stanovený účel až do výše 50 procent celkových nákladů. Maximálně však do výše 30 milionů korun na jednu investiční akci. „Vyloučen je souběh s jinými dotačními tituly kraje. Naopak vítáno je spolufinancování ze státního rozpočtu či z prostředků evropských fondů,“ uzavřel náměstek hejtmana pro ekonomiku a finance.

Více informací o Krajském investičním fondu najdete zde: https://www.kraj-jihocesky.cz/dotace-fondy-eu/krajsky-investicni-fond

17.05.2021 Bc. David Hocke