Text na řeč

Hejtmanka Stráská zahájila III. ročník konference (K)rok rodiny s tématem Rodina – ruku v ruce životem

Rodina – ruku v ruce životem. Ta byla hlavním tématem III. ročníku konference (K)rok rodiny, která se konala v úterý 29. září na Krajském úřadě Jihočeského kraje. Kvůli koronavirové pandemii z bezpečnostních důvodů poprvé online. Celkem se do ní zapojilo 95 účastníků. Potvrdila to jedna z koordinátorek tohoto projektu Alena Bártíková z jihočeské centrály Ministerstva práce a sociálních věcí.

Problémem dnešní doby je, že se téměř polovina manželství rozvádí. Vždy se ptám, proč? Jestli je to proto, že do toho partnerského vztahu – a není potřeba mluvit jenom o manželství, vstupujeme s přehnanými nároky. Jestli do něj vstupujeme neuváženě, jestli si uvědomujeme, že to, co chceme my, nemusí být to, co chce ten druhý a dokážeme si sednout, povídat si a někdy z těch svých nároků slevit. Jestli si uvědomujeme, že hlavním smyslem partnerského vztahu bývají děti. A právě ty potřebují rodinu nejvíce. Já bych byla velmi ráda, kdybychom využili tuto konferenci pro rodinu k tomu, abychom se nad těmito otázkami zamysleli, možná do těch partnerských vztahů vstupovali trochu pokorněji a zodpovědněji,“ uvedla při zahájení hejtmanka Ivana Stráská, jedna z těch, kteří tuto akci pravidelně zaštiťují.

Skvělé byly konkrétní tipy pro rodiče dětí k virtuálnímu světu

Během odborného programu pak mimo jiné vystoupil ředitel Portus Parchatice, o.p.s., Petr Šmíd. Tématem jeho workshopu byla Rodina a virtuální sítě. Pozitivně na nej reagovala například Eva Farková, jedna z účastnic konference: „Skvělé byly konkrétní tipy pro rodiče dětí k virtuálnímu světu. Třeba, kdy dítěti pořídit mobilní telefon, jak se mu přiblížit v komunikaci o virtuálním světě, jaké sociální sítě jsou momentálně „in“ a co vše dítě pravděpodobně používá“. Rodinu na první místo klade i herečka Jihočeského divadla Dana Špilauer Verzichová, která je od počátku pořádání konference (K)rok rodiny její patronkou. O roli rodiny v rámci péče o své blízké, zejména o seniory, pak pohovořili Ivo Mareš, Olga Starostková a Monika Marušková z Diakonie ČCE. Se svým příspěvkem vystoupila i výkonná ředitelka UNICEF Pavla Gomba.

„Velice mě těší, že i v této nelehké době se do našeho projektu formou online zapojilo tolik účastníků. Přibližně stejně, jako do předchozích dvou ročníků. Všem bych za to chtěla poděkovat,“ uzavřela Bártíková.

Galerie