Na vítěze umělecké soutěže k 30. výročí pádu železné opony čeká 20 tisíc eur

Jihočeský kraj a spolková země Horní Rakousko vyhlašují otevřenou uměleckou soutěž k třicátému výročí pádu železné opony. Společný projekt, který je výsledkem přeshraniční spolupráce a těsných vazeb mezi oběma sousedními regiony, je dotován celkovou částkou ve výši 20 tisíc eur. V přepočtu více než půl miliónem korun.

Tuto sumu, jež bude stejným dílem poskytnuta Horním Rakouskem a Jihočeským krajem, získá autor, respektive autoři, vítězného návrhu. Vybrané dílo by mělo co nejlépe vystihovat význam zmíněného dějinného mezníku v životě obou zemí. Garanty soutěžního projektu jsou jihočeská hejtmanka Ivana Stráská a hornorakouský zemský hejtman Thomas Stelzer.

„Před třiceti lety padla železná opona, která na dlouhá desetiletí naše národy od sebe oddělila. Výsledek tohoto projektu by měl být trvalou připomínkou momentu, který se nesmazatelně zapsal do naší historie a znovu nám otevřel cestu k našim nejbližším sousedům. Máme hodně společného. Chceme a umíme spolu žít,“ uvedla  Stráská.

Její hornorakouský protějšek Thomas Stelzer v této souvislosti poznamenal, že stojíme před výzvou působit společně ve sjednocené Evropě, prezentovat se jako silné regiony a vnímat sami sebe jako aktivní součást evropské rodiny. „Přeshraniční umělecký projekt je důležitým signálem toho, že spolupráce hledá stále nové cesty a dotýká se všech oblastí života,“ řekl.

Soutěž je otevřená pro všechny umělecké obory. „Základním předpokladem účasti je, aby se na návrhu a realizaci projektu podaného do soutěže společně podíleli v přeshraničním měřítku umělci z obou regionů. Ti musí pocházet z Horního Rakouska a Jihočeského kraje, nebo zde mít minimálně čtyřleté trvalé bydliště, popřípadě centrum svých životních zájmů. Tuto skutečnost je nutné při podání projektu dostatečně doložit,“ zdůraznil vedoucí Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje (KÚ JčK) Patrik Červák.

Vítězný projekt či projekty, které mohou být podány v českém nebo německém jazyce, budou prezentovány v obou regionech. Realizace by měla být ukončena nejpozději v prosinci 2019. O vítězi rozhodne porota tvořená čtyřmi členy z obou regionů. Předsedat ji budou společně hejtmanka Stráská se svým kolegou Stelzerem. Uzávěrka pro příjem soutěžních návrhů je stanovena na pátek 20. září 2019. K tomuto datu bude také nutné odevzdat všechny kompletní podklady v souladu se soutěžními pravidly na adrese Krajský úřad Jihočeského kraje, U Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice; e-mail: mocova@kraj-jihocesky.cz nebo Amt der OÖ. Landesregierung, Direktion Kultur, Promenade 37, 4021 Linz; e-mail: veranstaltungen.kd.post@ooe.gv.at

Peněžní výhra přiznaná porotou bude vyplacena ve dvou splátkách: 2/3 přiznané částky spolu s oznámením rozhodnutí poroty, zbývající třetina po úspěšné realizaci projektu.

PRAVIDLA SOUTĚŽE

23.07.2019 Bc. David Hocke