Výcvik leteckých záchranářů na základně Kryštof 13

V minulém týdnu se ve dnech 12.-15. dubna uskutečnil na Letišti České Budějovice pokračující výcvik Letecké záchranné služby JčK se zaměřením na plnění úloh HEC (Human External Cargo). Metodického zaměstnání se zúčastnili tři piloti, devět leteckých záchranářů LZS JčK, čtrnáct lékařů LZS JčK, šest příslušníků HZS JčK a instruktoři společnosti DSA a.s.

Primárním úkolem výcviku bylo rozšíření dovedností týmu LZS při plnění úkolů HEC s využitím tzv. proměnného podvěsu – techniky, kdy se záchranáři k pacientovi v nepřístupném terénu dostávají za pomoci slanění z pod břicha vrtulníku. Cílem cvičení je dosažení efektivní a hlavně bezpečné součinnosti posádky LZS při nasazení v exponovaném terénu s využitím speciálních technik transportu osob v podvěsu pod vrtulníkem.

První den byl věnován teoretické přípravě, ověření znalostí postupů HEC a nácviku letových činností v bezpečném prostoru základny Kryštofa 13. Druhá část nácviku speciálních činností již probíhala na vybraných lokalitách areálu Letiště České Budějovice a.s. 

Speciální činnosti HEC, umožňující dostat profesionální zdravotnickou péči v krátkém čase k postiženému, využívá Letecká záchranná služba několikrát ročně.  V rámci Jihočeského kraje se nejčastěji jedná o případy, kdy se pacient nalézá v náročném terénu, jako například skalní útvary okolo vodních ploch, strmé svahy nebo rozsáhlé zalesněné plochy bez pozemních komunikací. V letošním roce jsme tyto speciální činnosti již využili dvakrát, a to při zásahu u zraněného muže na Kleti a podruhé na Orlické přehradě u případu probořených osob na ledu. 
 

19.04.2021 Bc. David Hocke