Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

18. Mistrovství světa juniorů v lovu ryb na umělou mušku

V sobotu 10. 8. 2019 začíná na řece Vltavě v okolí Loučovic, Vyššího Brodu a Rožmberku nad Vltavou 18. Mistrovství světa juniorů v lovu ryb na umělou mušku. Organizaci zajišťuje Jihočeský územní svaz ČRS, centrum závodu je v Penzionu Herbertov.

Závodu se účastní celkem 9 družstev, mezi nejexotičtější účastníky patří Nový Zéland, Jihoafrická republika a USA. Celkem má závod 67 účastníků včetně trenérů, vedoucích družstev a některých rodičů zahraničních účastníků, na organizaci se podílí 10 organizačních pracovníků a šedesát rozhodčích z místních organizací ČRS v okolí řeky Vltavy (Loučovice, Vyšší Brod, Český Krumlov, Křemže), i dobrovolníků z celé České republiky. V sobotu od 17:30 je na programu slavnostní zahájení na Herbetově, v neděli a v pondělí pak probíhají oficiální tréninky a přátelský závod kapitánů, vlastní závod pak proběhne od úterý do čtvrtka (13. - 15.8.). Slavnostní zakončení začíná v pátek 16.8. od 18:00 v klášterní zahradě ve Vyšším Brodě. Všichni, kdo se chtějí podívat na muškařské umění na mezinárodní úrovni, jsou srdečně zváni, očekáváme velmi napínavý závod. Mezi adepty na medaile sice patří vedle domácího týmu i týmy Španělska, USA a Polska, ale v rybaření stejně jako v každém jiném sportu rozhoduje o výsledku i štěstí a vyhrát tedy může každý. 

Chtěli bychom poprosit vodáky, kteří v době vlastního závodu (úterý 13.8. - čtvrtek 15.8.) vyrazí splout řeku Vltavu, aby byli ohleduplní a nesplouvali závodní úseky ráno před desátou hodinou a odpoledne po páté (od Vyššího Brodu přibližně 2 km pod Rožmberk).  

Je potřeba poděkovat hlavním partnerům závodu, bez kterých by nebylo možné závod uskutečnit a kteří přispěli jednak finančně a dále i pomocí při vlastní organizaci. Jsou to Cortland, výrobce muškařských šňůr a dalšího vybavení, Jihočeský Kraj, Nadace ČEZ, Povodí Vltavy, státní podnik a Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s.. Záštitu na závodem převzali: hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, starosta Českého Krumlova Dalibor Carda a starosta Vyššího Brodu Milan Zálešák.
 
V rámci Českého rybářského svazu má sportovní rybolov velkou tradici, v současné době evidujeme přes 25 000 dětí a téměř 6000 mládežníků do 18 let. Je určitě dobře, když se mladí lidé věnují sportovnímu rybolovu a pobytu v přírodě. Jelikož se sportovní rybolov netýká pouze lovu ryb, ale i péči o rybářské revíry a chovu ryb, je součástí mistrovství i odborná exkurze do mezinárodního vzdělávacího centra MEVPIS ve Vodňanech.

08.08.2019 Bc. David Hocke