27 dní do zahájení letní Olympiády dětí a mládeže 2022. Vlajkonošem jihočeské výpravy je veslař Václav Chalupa

Orel Olda, maskot Olympiády dětí a mládeže (ODM), svým bystrým zrakem sleduje všechny přípravy na největší akci pro mladé sportovce u nás. Olympiáda proběhne od 26. 6. do 30. 6. 2022 v Olomouckém kraji. Jihočeská výprava vyjede na ODM v počtu 261 sportovců. Vlajkonošem naší výpravy bude veslař Václav Chalupa.

Olomoucký kraj není v organizování žádným nováčkem, ODM už bude hostit dokonce podruhé. Podle hejtmana Josefa Suchánka je Olympiáda dětí a mládeže natolik důležitou akcí, že medaile z roku 2011 byly uloženy pro další generace do schránky v kopuli Červeného kostela v Olomouci. Do kraje květin zamíří na konci června téměř čtyři tisíce mladých sportovců a sportovkyň, kteří budou reprezentovat právě svůj kraj. „Síly změří tedy čtrnáct výprav tentokrát ve dvaceti sportech. Kromě tradiční atletiky, gymnastiky a kolektivních míčových sportů jako je fotbal, házená a volejbal, se vrací i kanoistika a taneční sport. Celkem bude Olympiáda dětí a mládeže na 34 sportovištích, což je srovnatelné s velkou olympiádou,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Sportovat se bude hned v šesti městech. Kromě Olomouce se orel Olda rozletí do Prostějova, Přerova, Uničova, Kojetína a Velké Bystřice. Na třiceti čtyřech sportovištích se bude rozdávat 686 sad medailí.

Sportovci, kteří se umístí na prvních příčkách, prožijí hned dva předávací ceremoniály. Na sportovišti dostanou plyšového maskota Oldu a u Olympijského domu v Pevnosti poznání pak bude každý den v podvečerních hodinách slavnostní medailový ceremoniál. Veřejnost tak zveme nejen na sportoviště, ale právě i do Olympijského domu a věříme, že sportovci si svůj velký den užijí na maximum,“ upozornil Michal Zácha, náměstek hejtmana pro oblast sportu v Olomouckém kraji.

Olympijský dům bude volně přístupný a nabídne také vzdělávací zónu věnovanou olympismu a olympijským hodnotám. Novinkou celé akce je doprovodný program pro školy, který odstartoval už v dubnu. Učitelé díky němu získají vzdělávací materiály pro své hodiny a žáci mohou vyhrát zážitkový výlet na ODM i trénink s top sportovcem.

V neděli 26. června, před slavnostním zahájením, proběhne už tradiční konference věnovaná podpoře sportování mládeže za účasti hejtmanů a dalších státních zástupců. Zahajovací ceremoniál se pak uskuteční na Andrově stadionu v Olomouci, moderovat ho bude Libor Bouček. Po slavnostním nástupu výprav s vlajkonoši, kterými budou olympionici z daného kraje, zahraje kapela Slza. Vlajkonoše i hlavního ambasadora, který zapálí oheň ODM, odtajní pořadatelský kraj 20. června.

30.05.2022 Bc. David Hocke