V roce 2025 si město České Budějovice připomíná 760 let od svého založení. Již v březnu proběhne první část výročních akcí pod názvem VIA BUDVICENSIS 1265 -2025 (Budějovická cesta). Právě z března r. 1265 pochází listina, která poprvé písemně uvádí Budějovice jako město založené na pokyn krále Přemysla Otakara II.
5. března 2025 v 16:00 hodin proběhne ve výstavní síni v radniční budově na náměstí Přemysla Otakara II. veřejně přístupná vernisáž výstavy „BUDĚJOVICE KRÁLOVSKÉ“. Výstava potrvá tři týdny a představí zajímavé exponáty z výtvarného umění, např. dílo píseckého autora F. Doubka z Galerie Zlatý Kříž. Součástí výstavy jsou originály medailí a vyznamenání, které byly pro Jihočeský kraj a Statutární město České Budějovice vydány Studiem JR s.r.o.. Unikátem je rovněž téměř kompletní koňský postroj krále Matyáše ze sbírek Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. K vidění budou také repliky odznaků královské moci z hrobky Přemysla Otakara II. v katedrále sv. Víta v Praze, které zapůjčí českobudějovický spolek Města Otakarova. Vystavovatelé jsou spolu s městem České Budějovice rovněž organizátory akce „VIA BUDVICENSIS“. Jejími partnery jsou mimo jiné Jihočeský kraj, Biskupství českobudějovické, děkanství u Kostela sv. Mikuláše, Konzervatoř České Budějovice, Agentura Kultur – Kontakt i zapsaný ústav Evropské hlavní město kultury (EHMK).
Ve dnech 12. a 13. března 2025 se uskuteční v hlavní budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (Dukelská 1) konference, jejímž spolupořadatelem je Statutární město České Budějovice a které se zúčastní volení zástupci tuzemských i zahraničních měst, s nimiž České Budějovice dlouhodobě spolupracují a další hosté. Konferenci zahájí českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová za účasti hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby. Hlavními řečníky konference budou historici z předních českých a moravských univerzit, včetně Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Pro hosty konference i veřejnost se ve středu 12. března 2025 od 19:30 hodin koná v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše „Koncert pro město“ v podání Konzervatoře České Budějovice, na kterém vystoupí jako hosté sestry Pavla a Bohdana Tesařovy a Juraj Škoda. V premiéře zazní mj. skladba českobudějovického skladatele Vojtěcha Jírovce „Kasace pro dechové nástroje“, která byla nedávno objevena v archivu Jihočeského muzea.
V rámci doprovodného programu proběhnou 13. března 2025 komentované prohlídky města a v prostorách Solnice na Piaristickém náměstí v 17:30 hodin také představení „Osudová setkání Přemysla Otakara II.“ v podání Marešovy divadelní společnosti.
České Budějovice většinu své dlouhé historie požívaly statutu královského města a tomuto období (skončilo de iure v roce 1918) bude věnována velká pozornost na konferenci historiků a samospráv v Jihočeském muzeu. „Platí, že bez středověkých či novověkých dějin města bychom nedospěli v Budějovicích do moderní doby. A chceme-li v ní uspět, musíme svou městskou historii dobře znát. Mimo jiné proto, abychom věděli, kudy cesta nevede,“ říká ke smyslu a obsahu akce Svatomír Mlčoch, předseda spolku Města Otakarova.
„Měli bychom znát a prezentovat umělecké a historické hodnoty královských měst v jižních Čechách a v Budějovicích zvláště,“ dodává Jiří Reiniš, hlavní organizátor akce a dlouholetý galerista z Českých Budějovic a Písku.
Zkrátka nepřijde ani českobudějovická současnost, neboť zazní příspěvky na téma České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028 a České Budějovice jako metropole jižních Čech pro 21. století.
PROGRAM KONFERENCE „VIA BUDVICENSIS 1265 – 2025“
středa 12. března 2025 (13:00 – 17:30 hodin)
- Doc. Dr. Ing. Dagmar Škodová Parmová (primátorka Statutárního města České Budějovice): Význam Českých Budějovic v evropském kontextu
- Doc. Martin Nodl, Ph.D. (Centrum medievistických studií Praha): Mezi středověkem a současností. Města a jejich vládci.
- PhDr. Daniel Kovář (Státní okresní archiv České Budějovice): Významné milníky historie Českých Budějovic (1265 - 1800) - soužití etnik ve městě
- Doc. Mgr. Robert Antonín, Ph.D. (Filozofická fakulta Ostravské univerzity): Přemysl Otakar II.: český král v evropské politice druhé poloviny 13. století
- Doc. ThDr. Rudolf Svoboda, Th.D. (Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích): Vznik a význam biskupství ve městě České Budějovice
- Mgr. Anna Hořejší (Ústav EHMK 2028): Evropské hlavní město kultury – dialog mezi minulostí a budoucností
čtvrtek 13. března 2025 (9:00 – 12:00 hodin)
- Mgr. Zuzana Thomová, Ph. D. (Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích): Archeologie středověku ve městě a příběh českobudějovického kláštera
- Doc. PhDr. Jana Vojtíšková, Ph.D. (Filozofická fakulta Univerzity Hradce Králové): K formování městské sítě v Čechách, zejména v době Přemysla Otakara II.
- Mgr. Lukáš Reitinger, Ph.D., doc. David Kalhous, Ph.D., Mgr. Jan Škvrňák, Ph.D., spoluautoři (Filozofická fakulta Masarykovy Univerzity Brno): Jak Přemysl Otakar II. vládl
- Mgr. Blanka Rozkošná (Města Otakarova z. s.): Zakladatelská činnost Přemysla Otakara II. v jižních Čechách