Cenu hejtmanky Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic získala Růžena Vinciková

Cenu hejtmanky Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic za rok 2020 získala Růžena Vinciková. Během dožínek, které se konaly v sobotu 15. srpna v areálu Vodního mlýna Hoslovice na Strakonicku, jí plaketu předala Ivana Stráská.

Chtěla bych paní Vincikové pogratulovat k její tvorbě a poděkovat za snahu o uchovávání lidových řemesel a tradic zděděných po našich předcích, kteří tu žili a na jejichž um bychom neměli zapomínat. A paní Vinciková to nejen sama bravurně zvládá, ale navíc to učí i své následovníky, což je asi to úplně nejzáslužnější,“ zdůraznila Stráská.

Vinciková proslula svým uměním doma i v zahraničí. Z její tvorby lze jmenovat například betlémy, dekorace z přírodních materiálů, obřadní či vizovické pečivo, kraslice nebo ozdoby. Letos si za to vysloužila výše uvedené ocenění, které je udělováno od roku 2012. „Děkuji všem za milé přijetí i ocenění, kterého se mi dostalo v této báječné atmosféře, kterou tu historický mlýn navozuje,“ řekla propagátorka lidové kultury z Prachatic.

Náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch pak připomněl, že Vodní mlýn Hoslovice spravuje Muzeum středního Pootaví Strakonice, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj. „Je považován za nejstarší zachovalý jednokolový vodní mlýn na území České republiky a je chráněn jako národní kulturní památka. Kraj tu už nějaký čas rovněž plánuje vybudování nové příjezdové komunikace a sběrného parkoviště,“ uzavřel Hroch.
 

17.08.2020 Bc. Hana Brožková