Českobudějovické Apollo 11 odstartovalo. Na palubě nese hvězdárnu a planetárium

Dnes vyjel nově do ulic Českých Budějovic autobus MHD, který je doslova pojízdným uměleckým dílem. Ručně pomalovaný je nejen zvenku, ale i uvnitř. Zadavatelem díla je Hvězdárna a planetárium České Budějovice a autobus slouží jako pojízdný billboard.

„Máme bohaté zkušenosti s reklamou na trolejbusech Dopravního podniku města Českých Budějovic, tak jsme ve spolupráci s umělci streetartové scény přenesli vesmíru přímo do ulic a ukážeme každému, že všichni žijeme ve vesmíru. Kromě nalákání lidí do našeho planetária, což je hlavní úkol tohoto díla, se cestující mohou zamyslet nad tím, s čím se poměřovat a co je ještě daleko větší někde nad námi,“ řekla ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá.

Autobus ručně nastříkali umělci Jakub „Regie 257“ Šanda a Lukáš „Bank“ Michal. Ti se na více než dva týdny zavřeli do lakovny budějovického Dopravního podniku a vyzbrojili se několika stovkami plechovek s barvami ve spreji. Pod jejich rukama se pak z běžného autobusu postupně stával originální vesmírný vůz.

Jsem strašně rád za to, že se v planetáriu rodí takové nápady. Protože čím udělat větší reklamu planetáriu, které máme v Českých Budějovicích už 80 let, než na sebe upozornit. A tento hvězdný autobus bude upozorňovat velmi, velmi dobře. Je to vlastně pojízdná galerie,“ komentoval vzhled autobusu náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Hroch.

29.02.2024 Bc. David Hocke