Cestovní ruch oživuje, domácí turisté tráví nejvíce času v jižních Čechách

Cestovní ruch se vrací na předcovidovou úroveň a jižní Čechy patří mezi nejoblíbenější cíle turistů. Vyplývá to z aktuálních statistik o cestovním ruchu zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) za 3. čtvrtletí letošního roku. Uveřejněná data ukazují, že domácí návštěvníci již překonali úroveň roku 2019, zatímco zahraniční turisté se postupně vracejí. V počtu hostů a přenocování domácích návštěvníků se Jihočeský kraj umístil na prvním místě ze všech krajů ČR.

„Na jih Čech k nám za třetí kvartál 2023 dorazilo více než deset procent všech hostů a strávili u nás jedenáct procent celorepublikového počtu nocí“, přibližuje jihočeský hejtman Martin Kuba. „Potvrzuje se, že cestovní ruch je pro nás zásadní průmyslové odvětví a jeho podpora znamená podporu mnoha jihočeských podnikatelů v tomto ekonomickém segmentu.“

Statistiky třetího čtvrtletí, tedy měsíců července, srpna a září, potvrdily, že Jihočeský kraj patří mezi nejatraktivnější turistické oblasti,“ říká náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř, v jehož gesci je právě cestovní ruch. „V návštěvnosti třetího čtvrtletí držíme mírně rostoucí linii s více než 800 tisících návštěvníků a téměř 2,4 milionu přenocování“ doplnil náměstek Talíř. Z těchto přenocování tvoří téměř 2 miliony domácí návštěvníci, 400 tisíc pak zahraniční hosté.

Průměrný počet přenocování návštěvníků v kraji činí 2,9 noci, což je nad celorepublikovým průměrem (2,7 noci).

Příjezdový cestovní ruch je nejvíce zastoupen především návštěvníky ze sousedních zemí, kde počty hostů překonávají již předcovidové statistiky. Nejvíce zahraničních turistů dorazilo ve 3. kvartálu z Německa, a to téměř 50 tisíc německých návštěvníků, kteří zde strávili téměř 123 tisíc nocí. Na pomyslné druhé příčce v počtu strávených nocí jsou pak Nizozemští turisté, kteří zde strávili 48 tisíc nocí a vykazují dlouhodobě vůbec největší průměrnou dobu přenocování, a to 4,2 noci. Třetí a čtvrtou zemí v pořadí je pak Rakousko a Slovensko, s přenocováním téměř 40 tisíc nocí. Ze vzdálenějších trhů je stále patrná absence asijské klientely. Nicméně prvními vlaštovkami po Covidu začínají být návštěvnici z Tchajwanu a Jižní Koreje.

„Zajímavá čísla vykazují také turisté z Polska. Kampaně pro polský trh zaměřujeme intenzivně v posledních dvou letech a za toto období se počet polských turistů zvýšil ze sedmi na sedmnáct tisíc návštěvníků,“ dodává Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je organizace zřízená Jihočeským krajem k výkonu funkce destinačního managementu pro region jižní Čechy. Hlavním cílem je realizace projektů zaměřených na rozvoj turistické nabídky a prezentace regionu jako turisticky atraktivní destinace v tuzemsku i zahraničí. Tvoří produktové linie a zajišťuje vydávání tištěných propagačních materiálů. JCCR je provozovatelem Informačního systému cestovního ruchu Jihočeského kraje na www.jiznicechy.cz. JCCR koordinuje činnost turistických oblastí na území Jihočeského kraje, spolupracuje s městy a obcemi, infocentry a subjekty cestovního ruchu z veřejného i soukromého sektoru. Úzce spolupracuje s agenturou CzechTourism, včetně jejích zahraničních zastoupení, komunikuje a spolupracuje se zahraničními partnery při tvorbě a realizaci přeshraničních projektů.

15.11.2023 Bc. David Hocke