I přes rychlý vývoj a neustále se zdokonalující chirurgické postupy patří kýla v jizvě mezi časté pozdní následky břišní chirurgie. Chirurgické oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s. použilo jako první v České republice inovativní metodu Fasciotens, která zcela převratně řeší komplexní defekty břišní stěny
Velmi nadějnou novinkou v řešení komplexních defektů břišní steny je systém tzv. fasciální trakce. Přístroj, vyvinutý pod názvem Fasciotens v Německu, je dnes používán v řadě zemí, a dosavadní výsledky jsou velmi povzbudivé. Použití tohoto systému spočívá v zhruba 30 minutové trakci za okraje břišní stěny během operace. To umožní chirurgovi rekonstruovat a uzavřít břišní stěnu bez napětí i v těch případech, kdy je jedná o rozsáhlý a obtížně řešitelný defekt. Tím se chirurg vyhne složité a náročné separaci jednotlivých vrstev boční břišní stěny, tzv. separaci komponent. Samotná operace je tak mnohem snazší a je zatížena výrazně menším rizikem komplikací a menší bolestivostí. Výhodou je navíc velmi rychlé osvojení si metody, složité techniky tzv. separace komponent jsou prováděny chirurgy, kteří se dlouhodobě specializují na rekonstrukci břišní stěny, kdežto použití systému Fasciotens si chirurg osvojí prakticky okamžitě.
„Na Chirurgickém oddělení českobudějovické nemocnice jsme měli možnost jako první v České republice tuto inovativní metodu použít. Zahraničním hostem u operace byl dr. Clemens Winkler, chirurg z Kolína nad Rýnem, který má s metodou velké zkušenosti. Následně jsme metodu použili v rámci tzv. „live operace“ v rámci VII. České herniologické konference v Olomouci. Ověřili jsme si vysokou efektivitu, jednoduchost i rychlé osvojení si nového postupu. Pomocí fasciální trakce se nám podařilo snadno uzavřít defekt velikosti 14cm, což by jinak vyžadovalo mnohem náročnější a složitější výkon. V tuto chvíli se nám metoda jeví jako převratná v řešení komplexních defektů břišní stěny. V brzké době plánujeme účast v randomizované mezinárodní studii,“ uvedl chirurg MUDr. Petr Bystřický.