COVID-19 zatím předčasně ukončil jeden tábor, hygienici nyní řeší výskyt gastrointestinálních potíží na táboře na Českobudějovicku

Po čtyřech prázdninových týdnech je situace na táborech celkem klidná. Předčasně byl ukončen skautský tábor u Blatné, kde PCR testy potvrdily COVID-19 u tří dětí, kvůli polomům a zákazu vstupu do lesa skončil tábor Na Baronu – Paprsek u Nežárky. Hygienici mají za sebou 64 kontrol, vydali dvě blokové pokuty v celkové výši 6 000 korun. 

Momentálně je nahlášeno 337 zotavovacích akcí a 36 661 rekreovaných dětí. Pro organizátory a rodiče zřídila KHS denně mezi 8 – 16 hodinou informační linka na čísle 731 428 577, kde se zájemci dozvědí informace k podmínkám provozu na táborech a preventivním opatřením. „Nahlášeno nyní máme 337 táborů, z toho je 281 zotavovacích akcí, kde se rekreuje 34 643 dětí, a 56 jiných podobných akcí pro 2 018 dětí, dva tábory jsou putovní. Nemuseli jsme vydat zákaz konání akce a nezjistili jsme řádnou neohlášenou akci. Kvůli výskytu COVID-19 na začátku prázdnin skončil skautský tábor u Blatné, kde PCR testy potvrdily tři případy u dětí. V týdnu bylo zjištěno podezření na delta mutaci u dvou dětí z již ukončeného tábora, případ jsme předali pražské hygienické stanici. Po ukončení tábora byly zaznamenány pozitivní případy na dvou akcích na Táborsku. Na jedné byl pozitivní vedoucí, všichni další účastníci tábora ale byli po PCR testu negativní. Na druhém táboře šlo o dva asistenty, čtyři osoby v kontaktu zůstaly v karanténě,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. 

„Máme za sebou 64 kontrol včetně čtyř stravovacích zařízení. Řešili jsme tři podněty. Jeden na špínu a výskyt plísní na táboře na Jindřichohradecku byl při kontrole shledán jako částečně oprávněný, provozovateli jsme uložili blokovou pokutu ve výši pět tisíc korun a povinnost odstranění závad. Nyní řešíme podnět na špínu a plíseň, špinavé matrace a další prohřešky na jednom táboře na Písecku a další na zotavovací akci na Českobudějovicku, v obou provádíme státní zdravotní dozor. Jeden prohřešek ve způsobilosti zdravotníka jsme objevili na Českokrumlovsku, provozovateli jsme udělili pokutu ve výši tisíc korun. V tuto chvíli řešíme výskyt zažívacích potíží na zotavovací akci na Českobudějovicku. První potíže nastaly u pěti dětí včera, přes noc přibylo dalších pět se zvracením a průjmy. Všechny děti s potížemi byly izolovány a odjíždějí domů. V průběhu dneška začaly bolesti břicha u dalších dvanácti dětí. Na táboře s více než stovkou dětí je prováděn úklid a dezinfekce prostor a v tuto chvíli zde provádíme společně s kolegyněmi z odboru hygieny výživy a protiepidemického odboru KHS státní zdravotní dozor. V případě výskytu potíží u dalších dětí bude tábor v sobotu ukončen,“ uvedla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Marie Nosková. 
 

26.07.2021 Bc. David Hocke