Czech Dutch English German Spanish Ukrainian Vietnamese

Čtyři Jihočeši se zařadili mezi Gentlemany silnic

Záchrana lidského života je čin, za který se sluší vždy náležitě poděkovat. Krajský radní Antonín Krák to řekl během setkání s muži, kteří zachránili dvě ženy, jejichž vůz skončil po havárii v požární nádrži ve Strážkovicích na Českobudějovicku. Slavnostní akce, kde se kromě zachránců a zástupce kraje, sešli i představitelé policie či projektu Gentleman silnic, se odehrála v úterý 26. března v Nových hradech.

Nehoda se stala letos 28. ledna, když řidička v zatáčce nezvládla řízení, auto proletělo plotem a skončilo na střeše v zamrzlé nádrži. Led se pod tíhou vozu prolomil a oběma ženám hrozilo utonutí. Z auta a ledové vody jim pomohli a poskytli první pomoc Jiří Vávra z Čížkrajic na Trhosvinensku, Petr Beneš a Václav Matějka z Nových Hradů a řidič posypového vozu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Štěpán Gajdoš (úterního setkání se nemohl zúčastnit). Všichni za svůj příkladný čin získali ocenění Gentleman silnic.

„Vezl jsem zrovna dceru k lékaři. Když jsem viděl, co se stalo, ihned jsem zastavil a spěchal jsem osádce na pomoc. Napřed jsme museli odházet stržené ploty a pak led. Ve voze byly dvě ženy. Ta vzadu byla při vědomí a křičela, řidička byla v bezvědomí a již pod vodou. Podařilo se nám je dostat na břeh, kde jsme jim poskytli první pomoc,“ uvedl Vávra.

S vyproštěním žen mu pomáhali i Beneš s Matějkou. „Snažili jsme se co nejrychleji dostat do vody a holky vyndat z auta. To jestli je voda teplá, nebo studená, jsme neřešili, navíc jsme na ni, coby rybáři, zvyklí. Hlavně, že to nakonec dobře dopadlo,“ shodují se Beneš s Matějkou.

Krák ocenil, že se mezi Gentlemany silnic zařadili i tito čtyři Jihočeši. „Osobně jsem rád za záchranu každého života, i když nejraději bych byl, aby podobných nehod bylo co nejméně. Bohužel, i na jihu Čech máme stále ve statistikách řadu dopravních nehod i s těmi nejtěžšími následky. A zachráncům bych chtěl samozřejmě moc poděkovat,“ uvedl radní s tím, že se kraj průběžně podílí na zvýšování bezpečnosti na silnicích.

Jako příkladné označil chování zachránců i mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. „Není to tak častý jev, ale na druhou stranu, ne o všech takovýchto případech se policie dozví. „Kdyby tito muži nezasáhli včas, tak bychom měli u silnice dva křížky navíc,“ dodal Bajcura.

Vedoucí projektu Gentleman silnic Ivana Burianková pak připomněla, že Gentlemani silnic se ve spolupráci s policií vyhlašují v České republice již od roku 2004. „Dnes jsme předali tituly číslo 159 až 162,“ uzavřela Burianková.

Více informací naleznete ZDE.  

26.03.2019 Bc. David Hocke